Komunisticky_svaz_mladeze__192x128_.jpg Bývalý šéf rozpuštěného Komunistického svazu mládeže (KSM) Milan Krajča koordinuje nově vzniklé Lidové hnutí proti EU. Hnutí ve svých dokumentech tvrdí, že má EU imperialistickou, protilidovou a protidemokratickou politiku, proto je nutné ji odmítnout. Podle Kajči je alternativou i zrušení českého členství v EU.

Hnutí rovněž odmítá přijetí lisabonské smlouvy parlamentem a hodlá iniciovat vznik petice za její odmítnutí. Chystá také protestní akce a demonstrace po dobu českého předsednictví unii.

Místopředsedkyně KSČM Věra Žežulková se ve středu od hnutí distancovala. Řekla sice, že o něm nic neví, ale už podle názvu jí připadá absurdní a nerozumné. Komunistické straně podle ní nejde o boj proti EU, ale spíše o to unii změnit tak, aby byla více prospěšná lidem. "Nejde o levicovost, ale o levičáctví," řekla o novém hnutí.

 

Čtěte více:

 

Požadovat rušení EU či vystoupení z ní je podle místopředsedy Dolejše v rozporu s programem KSČM, která respektuje výsledek referenda o vstupu do unie a podporuje evropskou integraci. "O boji s Evropskou unií naše kampaň rozhodně nebude," zdůraznil Dolejš. Pochybuje také o tom, že má Krajča od své žižkovské organizace KSČM, která ho zvolila jako člena ústředního výboru, mandát k "negativistickým krokům vůči EU".

"Evropská unie znamená úmluvy vnucené národům řady evropských zemí největšími monopoly. Jejím cílem je všemožnými způsoby maximalizovat zisk monopolů na úkor pracujících a národů EU i dalších zemí světa," citoval před novináři Krajča ze zakládajícího prohlášení.

Kritizoval také unii za vojenské spojenectví s USA a její zaměstnaneckou či zemědělskou politiku. "Evropská unie znamená omezování demokratických práv a svobod ve jménu takzvané války proti terorismu a antikomunistických kampaní," zdůraznil.

Hnutí vzniklo 15. října 2008 a sídlí v Brně. Krajča, který nové ultralevicové hnutí formuje, uvedl, že má nyní zhruba deset členů. Mezi jeho příznivce podle něj patří například České mírové hnutí, které také odmítá americký protiraketový radar v Česku, či Klub českého pohraničí. Obě organizace sdružují členy sympatizující s komunistickou ideologií.

Při českém předsednictví unii v příštím půlroce chystá hnutí podle Krajči informační kampaň. Hnutí je podle jeho aktivistů otevřeno všem "demokratickým uskupením" a spolupracuje s podobně smýšlejícími lidmi v zahraničí. Hutí stejného názvu existuje i v Dánsku.

KSM, kterému Krajča předsedal, ministerstvo vnitra rozpustilo v říjnu 2006. Důvodem byl jeho protiústavní program. Městský soud v Praze rozhodnutí ministerstva potvrdil a uznal, že je program KSM v rozporu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod a také neslučitelný se základními demokratickými principy. KSM podal proti rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Související