venclik_hasek__192x128_.jpgPatrně nejmladším z nových krajských hejtmanů bude dvaatřicetiletý lídr jihomoravské kandidátky ČSSD Michal Hašek. V pátek ho zastupitelé Jihomoravského kraje zvolili nástupcem lidovce Stanislava Juránka.

Hašek dostal v tajné volbě na ustavujícím zasedání zastupitelstva 49 z 63 hlasů. Jelikož koalice ČSSD a ODS disponuje 37 mandáty, museli pro Haška hlasovat i opoziční zastupitelé.

ČSSD bude v kraji vládnout s ODS. Místa v radě si sociální a občanští demokraté rozdělí v poměru sedm ku čtyřem.

Hašek v pátek znovu potvrdil, že po zvolení hejtmana se vzdá svého poslaneckého mandátu. "Učiním tak, jakmile ve sněmovně dokončím několik záležitostí," řekl s tím, že mezi zmíněné problémy patří například zákon o převodu Úrazové nemocnice na Brno, který nyní musí projednat senát.

Hašek je znám především ze svého působení v Poslanecké sněmovně, kde je předsedou poslaneckého klubu sociální demokracie. Kromě toho je i stínovým ministrem zemědělství a zkušenosti má i z členství v krajském zastupitelstvu.

Do sněmovny byl Hašek poprvé zvolen v roce 2002, předsedou klubu poslanců ČSSD je od ledna 2006. O funkci se ucházel už v březnu 2003, tehdy ale byl zvolen místopředsedou.

Neživil se jinak než politikou

Michal Hašek se narodil 17. dubna 1976. Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. Podobně jako řada dalších mladých politiků se prakticky nikdy neživil jinak než politikou.

V roce 1998 byl ještě jako student zvolen místostarostou obce Drásov na Tišnovsku, odkud pochází. V té době také pracoval jako asistent sociálnědemokratického poslance Zdeňka Koudelky. V roce 2001 byl zvolen starostou Drásova, uspěl i v komunálních volbách o rok později a stal se místostarostou obce, v jejímž zastupitelstvu zasedá dodnes.

Čtěte také

Do vyšší politiky vstoupil v roce 2000, když se stal zastupitelem Jihomoravského kraje. V červnu 2002 se prosadil při volbách do sněmovny, uspěl i o čtyři roky později. Ve sněmovně je místopředsedou zemědělského výboru a mimo jiné i místopředsedou stálé komise pro sdělovací prostředky.

V roce 2005 byl Hašek zvolen do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, nyní je jejím místopředsedou.

Jak se vyvíjejí krajské vlády

Plzeňský kraj - ČSSD bude vládnout sama, ale za vydatné podpory KSČM, s kterou má podobný program. Komunisté ČSSD už pomohli zvolit do křesla hejtmanky vůbec první hejtmanku v Česku - bývalou ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou.

Vysočina - ČSSD se po volbách rozhodla vytvořit menšinovou vládu s podporou KSČM. Komunisté by měli za podporu ČSSD získat funkci předsedy finančního výboru. Občanští demokraté a lidovci budou v opozici. Hejtmanem byl zvolen Jiří Běhounek (ČSSD).

Olomoucký kraj - Koaliční dohodu podepsala ČSSD s ODS a KDU-ČSL. Hejtmanem se stal lídr sociálních demokratů Martin Tesařík.

Moravskoslezský kraj - Bude tu vládnout koalice ČSSD a KSČM. Do politiky se tu vrací někdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD), který bude hejtmanem.

Karlovarský kraj - Povede ho trojkoalice ČSSD, KSČM a Doktoři, hejtmanem je sociální demokrat Josef Novotný.

Jihočeský kraj - ČSSD uzavřela koalici s ODS. Hejtman se bude volit 24. listopadu. Favoritem je volební lídr ČSSD Jiří Zimola, sedmatřicetiletý starosta Nové Bystřice na Jindřichohradecku a dosavadní krajský zastupitel.

Zlínský kraj - Povede ho koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL. Na hejtmanském postu dojde k čisté výměně - hejtmanem bude dosavadní první náměstek Stanislav Mišák (ČSSD). A prvním náměstkem hejtmana zase dosavadní hejtman Libor Lukáš (ODS).

Královéhradecký kraj - Vítězní sociální demokraté se tu dohodli na vytvoření koalice s KDU-ČSL a SNK ED. Hejtmanem je Lubomír Franc (ČSSD).

Pardubický kraj - ČSSD uzavřela koaliční dohodu s Koalicí pro Pardubický kraj tvořenou KDU-ČSL, SNK ED a nezávislými kandidáty. Hejtmanem bude dosavadní poslanec Radko Martínek (ČSSD), jeho náměstkem a zástupcem současný první náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Jihomoravský kraj - ČSSD tu sestavila velkou koalici s ODS. Zatím není jasné, kdo bude hejtmanem, favoritem ale je místní volební lídr ČSSD Michal Hašek.

Liberecký kraj - Zatím nejasnosti. Sociální demokraté se nejdříve domluvili na koalici se starosty a SOS, jednání ale zanedlouho ztroskotala a teď pokračují. ČSSD získala po volbách 15 z 45 míst v krajském zastupitelstvu, ODS 12, komunisté osm, starostové sedm a SOS tři.

Středočeský kraj - Mediální přitažlivosti tohoto kraje nahrává personální obsazení, dosluhujícím hejtmanem je tu Petr Bendl (ODS), horkým kandidátem na jeho vystřídání zase poslanec ČSSD David Rath. ČSSD bude vládnout menšinově, s podporou KSČM.

Ústecký kraj - Spletitá situace. ČSSD tu jedná o vládě za účasti více politických subjektů, předsedovi sociálních demokratů Jiřímu Paroubkovi se totiž nelíbí možná dvojkoalice ani s ODS ani s KSČM. ČSSD v kraji vyhrála volby s 32,78 procenta hlasů, což jí vyneslo 22 zastupitelských křesel. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se jako druhá dostala ODS s 13 mandáty. Následuje KSČM s 12 mandáty a hnutí Severočeši.cz má v zastupitelstvu osm míst. Komplikovanou situaci ve vyjednávání neulehčuje ani to, že ČSSD je rozštěpená na křídlo kolem předsedy krajské organizace Petra Bendy a volebního lídra Jaroslava Foldyny.