tomas_julinek_prace__192x128_.jpgPoslanecký klub KDU-ČSL v úterý požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici a ve vládě vyjednal vzetí zpět už schváleného zákona o specifických zdravotních službách. Zákon má vláda vzít zpět ještě před zahájením legislativního projednávání ve sněmovně.

Ministry za KDU-ČSL pak klub žádá, aby návrh poslaneckého klubu ve vládě podpořili.

Důvodem jsou "výhrady svědomí" lidovců k tomu, že by v ČR mohly potrat podstoupit i občanky EU. Novinářům to řekl mluvčí strany Martin Horálek.

Lidovci tak ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který zmíněný zákon předložil, v krátké době už podruhé přidělávají vrásky na čele. Nelíbí se jim totiž ani návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, který má definovat, co má být u lékaře bezplatný standard a za co se má platit. Kvůli tomu se má vláda mimořádně sejít ve čtvrtek.

Čtěte také

Norma byla původně odsouhlasena jednomyslně

Zákon o specifických zdravotních službách vláda jednohlasně schválila minulý týden. Ruku pro něho tedy zvedli i ministři KDU-ČSL. Nyní má normu dostat sněmovna.

Zmíněný zákon je součástí první části reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka. Upravuje kromě potratů i pravidla umělého oplodnění, přeměny pohlaví, sterilizace a dalších zákroků. Lidovečtí poslanci požadují, aby ministři za KDU-ČSL ve vládě podpořili vzetí zákona zpět ještě před zahájením jeho projednávání v parlamentu.

K úpravě potratů mají lidovci dlouhodobě výhrady. Navrhovaný zákon ji podle nich liberalizuje a umožní potratovou turistiku. Norma totiž umožňuje umělé přerušení těhotenství občankám členských zemí EU. Podle pravidel unie mají mít euroobčané v jakémkoliv státě sedmadvacítky stejné služby a péči jako místní.

"Poslanci klubu KDU-ČSL v tomto případě uplatnili výhradu svědomí k tomuto zákonu," uvedl Horálek. Dodal, že lidovci jsou připraveni jít kvůli úpravě potratů proti unijním pravidlům o stejných službách a péči, a to i za cenu žaloby a pokuty pro Česko, které by nejspíš následovaly.

Čunek je do středečního večera na pracovní cestě ve Francii. Klub předpokládá, že se bude snažit s vedením koaličních stran sejít hned po návratu.

Související