copa-centrum-metro-narodni-trida__192x128_.jpgNad stanicí metra Národní třída by se mohlo do tří měsíců začít stavět. Na tiskové konferenci to řekl Sebastian Pawlowski, majitel společnosti Copa Group, která je investorem projektu. V místě vznikne rozsáhlý objekt s kancelářemi, obchody a byty.

Projekt už má stavební povolení, majitelé okolních domů se ale proti němu odvolali. Pawlowski přesto předpokládá, že povolení nabude právní moci nejpozději do konce února.

Čtěte více:

Odvolání proti stavebnímu povolení teď bude posuzovat stavební úřad v Praze 1. Pawlowski řekl, že pokud úřad uzná námitky důvodnými, společnost projekt upraví. "Pokud ne, můžeme začít stavět," poznamenal.

Multifunkční objekt Copa centrum má stát zhruba čtyři miliardy korun. Bude mít čtyři podzemní a sedm až osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut.

Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco. Výstavba potrvá zhruba 20 měsíců. Kvůli tomu má být zhruba od letních prázdnin příštího roku na deset měsíců uzavřena stanice metra Národní třída.

 


DEBATA: Ptali jsme se, zda souhlasíte se změnou prostor nad stanicí metra Národní třída.

 

palec-cerveny-48-48.jpgJiří Ullspereger, Praha

Projekt podle vyrendrovaného obrázku se mi nelíbí, je silně v duchu dnešních typizovaných kancelářských budov z betonu a skla. Se změnou povahy prostoru u metra Národní nesouhlasím. Dnešní prostor je koncipovaný jako park s drobným stánkovým prodejem a jako takový má v centru Prahy své opodstatnění. Stávající prostor by měl spíš dostat víc zeleně a drobný remejk ve smyslu zvýšení čistoty místa. Zdá se, že smyslem celého stávajícího projektu je spekulace na lukrativní stavební parcelu v centru Prahy. Při této příležitosti nejde nevzpomenout na kolosální habaďůru na veřejnost s již uskutečněným prodejem a zamýšlenou přestavbou nádraží Praha Střed.

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgAndex, Hradec Králové

Nudné - fádní stejné.

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgKateřina, Praha 5 - Smíchov

Nelíbí. Další ohavná skleněná kostka, který zhyzdí Staré Město. Současné heslo magistrátu evidentně zní - kdekoli je jakékoli volné prostranství, zastavíme ho podobnou hrůzou. Názory obyvatel Prahy magistrát nezajímají ani v nejmenším. Místo zeleně budou všude nevzhledné krychle a kvádry plné obchodů a kanceláří, které nikdo nepotřebuje. To bude krása...

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgE. Jiroutová, Praha

Škoda, že názory mnoha lidí nejsou k ničemu. Můj tedy, další odpočinkové místo musí za každou cenu zmizet. Rozdílnost architektur není vůbec pěkná. Jde opět o peníze pro některé.

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgPetr Novák

Příšernost. Opět další obludárium, které nemá v Praze co dělat.

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgMilan Děžinský

Když člověk procestuje centra jiných evropských hlavních měst, nemůže nevidět, jak málo objevný ten architektonický návrh je - konstrukce ze železa a ze skla jak z konce osmdesátých let - jako by se architekt a investor nezmohli na něco objevnějšího a odvážnějšího.

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgL. Součková, Praha

Příliš mnoho agresivní hmoty v průčelí směrem do Spálené ulice, kterou budovy opticky atakují, "zavalují". Zredukovat, odlehčit, vzdušnější projekt by se hodil lépe (nákupních středisek je v Praze už nadbytek, ale zřejmě se zaplatí...).

 


 

palec-cerveny-48-48.jpgOndros, e-mail uveden

Na zastavění tak cenného místa jakým je Národní třída měla být vypsána architektonická soutěž. I když jde o soukromého investora. Kdyby nešlo o tuto lokalitu, tak by se i návrh líbil, ale takhle dávám palec dolu. Ovšem nesmíme zapomínat, že pan Pawlowski si to staví za magistrátní peníze. Za dvacet let pronájmu Škodova paláce magistrátu bude mít od města 20 mld !


palec-cerveny-48-48.jpgZbyněk, Praha

Připadá mi, že na Národní třídě vznikne další"budova Federálního shromáždění" v centru Prahy. Absolutně nechápu, jak může někdo navrhnout a postavit na Zlatém kříži nádherné starobylé Prahy hranatou skleněnou obludu, která na nás kouká ze zveřejněných snímků. Je to chudost duchem nebo bezbřehá zkorumpovanost našich zastupitelů? Pražané a celý národ by se měli bránit...


palec-cerveny-48-48.jpgMichal Šubrt, Praha

Fádní, nezajímavé, nudné. Pan Cígler se nám moc nevytáhnul, očekával bych náročnější a kvalitnější architekturu na tomto místě. Objekt je navíc příliš veliký, zmizí potenciální odpočinkový prostor. Bohužel magistrát máme takový jaký jsme si ho zvolili..