david_rath_projev__192x128_.jpgOstrý pondělní start Davida Ratha ve funkci hejtmana Středočeského kraje, odvolání všech pěti šéfů krajských nemocnic, vedení zdravotnických zařízení překvapil.

"Dosud mi to písemně nikdo nepředal," řekl například podle ČTK ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš. Rozhodnutí sice očekával, rychlost, s jakou bylo učiněno, ho však překvapila. O svém odvolání se údajně dozvěděl z médií.

Koho Rath vyměnil za koho

Benešov: Milič Řepa (dříve Miroslav Petrik)

Kolín: Petr Chudomel (dříve Luděk Rubáš) 
Kladno: Kateřina Pancová (dříve Otakar Mareš)
Mladá Boleslav: Josef Langer (dříve Ladislav Řípa)
Příbram: Stanislav Holobrada (dříve
Obdobně reagoval již v pondělí večer ředitel benešovské nemocnice Miroslav Petrik. Že ve své funkci končí, se dozvěděl v až od novinářů. "Svědčí to o jeho (Rathově - pozn. red.) morálním poklesu, kdy se není schopen postavit a z očí do očí to těm lidem říct. Uráží mě, že celou dobu do nemocnice nikdo od pana Ratha nepřijel a nechtěl slyšet žádný argument," reagoval Petrik.

Na místo odvolaných ředitelů nemocnic v Kolíně, Berouně, Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi v úterý jmenoval nové řídící pracovníky. V čele nemocnic tak stanou:  MUDr. Petra Chudomela - Kolín, MUDr. Kateřinu Pancovou - Kladno, MUDr. Stanislava Holobradu - Příbram, MUDr. Miliče Řepu, Ing. Josefa Langera - Mladá Boleslav.

Rath teď podrobněji vysvětluje, proč ředitele nemocnic odvolal. Hlavním důvodem je podle něho to, že ředitelé své funkce v mnoha ohledech údajně nezvládali. Navíc jsou napojeni na ODS a tak by podle Ratha bylo nemožné realizovat program ČSSD, který má v krajských nemocnicích zrušit poplatky. Celkem Rath zveřejnil šest důvodů.

Čtěte více

Jak Rath vysvětluje odvolání šéfů nemocnic

1. Bez výměny managementu by nově zvolená rada nemohla zrealizovat zrušení poplatků v krajských nemocnicích od 1. ledna 2009, neboť současná vedení jsou úzce navázána na ODS a neumožnila by splnit předvolební slib ČSSD. Odvolaná vedení středočeských nemocnic jsou úzce provázána s ODS - např. poslanci Cabrnoch a Plašil, syn poslance Cabrnocha, poradce Bendla a prominentní člen ODS Rubáš, Ing. Petrik - úzce svázaný s MUDr. Hellerovou (ODS) - náměstkyně ministra Julínka.

2. Bývalá vedení středočeských nemocnic realizovala celou řadu privatizací či pronájmů majetků těchto nemocnic, které nová rada hodnotí jako nevýhodná pro Kraj. Jde o prodeje celých celků nemovitostí, které patřily pod krajské nemocnice a.s.. Dále jde o pronájmy lukrativních provozů uvnitř vlastních nemocnic (dialýzy, angiolinky, NMR...).

3. Nová rada Kraje má i výhrady k personální politice odvolaných ředitelů nemocnic, kteří často a bezdůvodně odvolávali odborníky - primáře, či jich řadu donutili opustit nemocnice. Též mzdová politika vůči sestrám a mladším lékařům je neuspokojivá, což se podepisuje na zvýšeném počtu odchodů zdravotnického personálu.

4. Nová rada Kraje má i vážné pochybnosti o správném využití miliardových investic, které zásadně zadluží Kraj i jednotlivé nemocnice na celá desetiletí.

5. V rámci přístupu k realizaci jednotlivých investičních akcí vadí novému vedení Kraje i necitlivý přístup - např. v nemocnici v Kladně došlo k vykácení velkého množství vzrostlých stromů a má se zbořit i historicky cenná budova, což hraničí s kulturním barbarstvím.

6. Odvolaná vedení nemocnic nesou osobní zodpovědnost za zrušené zubní pohotovosti a za redukci lékařských a lékárenských pohotovostních služeb, což je v zásadním rozporu s programem ČSSD.

Související