Bývalý kytarista kapely Support Lesbiens Jaromír "Yarda" Helešic musí zaplatit 200.000 korun a úroky zpěvákovi Janu Kalouskovi za to, že použil ve své písni In Da Yard motiv ze starší Kalouskovy skladby Chodím ulicí. V úterý o tom rozhodl pražský městský soud.

Zároveň zamítl tu část Kalouskovy žaloby, která požadovala, aby soud Helešicovi zakázal s dílem In Da Yard dále nakládat. Helešic totiž není výhradním autorem písně - text složil zpěvák Support Lesbiens Kryštof Michal.

Helešic se ve sporu hájil tím, že podobnost několika taktů v obou písních je pouze náhodná.

jaromir_helesic__192x128_.jpgSoudce Martin Valehrach původně plánoval vynést rozsudek již při předchozím líčení na počátku listopadu, nakonec ale verdikt s ohledem na unikátnost kauzy odložil na toto úterý. Soud i advokáti se při hlavním líčení museli potýkat s výkladem odborné hudební terminologie, kterou při svých výpovědích používal znalec i svědci, mezi nimiž byl Kryštof Michal či kytarový virtuos Milan Zelenka.

Znalec z brněnské JAMU ve svém posudku uvedl, že obě skladby jsou obyčejné, neobjevné a využívají "prvky dávno známé již odjinud". Ve dvou taktech se prý melodicky zcela shodují, v dalších několika taktech se liší jen nepatrně. Určité shody se ale podle znalce dají vysledovat téměř ve všech popových písních, v projednávaném případě jsou pouze více nápadné.