Prumyslovy_palac__192x128_.jpg Pražský magistrát dostal darem originální dokumentaci k Průmyslovému paláci, jehož levé křídlo v říjnu zcela zničil požár. Novinářům to v úterý řekl primátor Pavel Bém (ODS). Dodal, že materiály městu věnoval soukromý dárce, který si nepřeje být jmenován.

"Je to malý zázrak," řekl Bém. Materiály dostal primátor v neděli, v úterý je představil pražským radním. Z plánů teď bude podle primátora vypracována nová dokumentace, podle které může být Průmyslový palác dostaven. Ta ale bude muset splňovat současné parametry protipožární ochrany. Je tudíž možné, že nové křídlo nebude přesnou kopií původního.

Podle Béma je vlastníkem dokumentace stát, metropole teď bude muset vyřešit, jak materiál získat do vlastnictví Prahy. Časem by se mohl stát součástí sbírek Muzea hlavního města Prahy a mohl by být také vystaven.

 

Čtěte více:

 

Materiály hledala Praha zatím v Národním technickém muzeu, tam ale nebyly. Magistrát tak uvažoval o tom, že plány překreslí z historických časopisů z roku 1890, kde jsou zachyceny.

Požár na Výstavišti v Holešovicích podle policie nejspíš způsobila technická závada. Oheň vznikl v jednom z výstavních stánků, který byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent. Ve stánku prý byly hořlavé spreje určené k čištění zařízení zubařské ordinace, které v ohni explodovaly.

Podívejte se na fotografie hořícího Průmyslového paláce

Vyhořelo levé křídlo historické budovy, zůstala z něj jen část obvodových zdí. Magistrát po požáru tvrdil, že přesná kopie historické budovy bude postavena do konce září roku 2010.

Podle prvních odhadů oheň zničil majetek až za miliardu korun. Nájemce - společnost Incheba uvedla, že celý areál Výstaviště pojistila částkou 2,5 miliardy korun.

Související