Premysl_Sobotka__192x128_.jpgSenát se ve středu sešel na první schůzi v novém povolebním složení. Zahájila ji tradičně státní hymna, úvodu schůze se zúčastnili premiér Mirek Topolánek (ODS) a také předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Všech 27 nových senátorů na této schůzi složilo ústavou předepsaný slib. Slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou "vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí".

Poté senátoři volili nové vedení horní komory, tedy svého předsedu, místopředsedy a předsedy komisí, rozhodovali také o složení výborů a komisí. Zástupci senátorských klubů jednotlivých stran se ale na obsazení těchto funkcí domluvili už začátkem měsíce. Podle dohody se tak předsedou Senátu stal znovu Přemysl Sobotka (ODS). V tajné volbě pro něj ve středu hlasovalo 78 senátorů.

Jak se rozhodovalo o novém vedení Senátu

Radar zůstal na programu schůze

ČSSD na první povolební schůzi podle očekávání nepodařilo vyřadit z programu jednání Senátu schvalování smluv, které se týkají umístění americké radarové základny v Česku.

Sociální demokraté poukazovali mimo jiné na to, že noví senátoři zatím neměli možnost se s dokumenty dostatečně seznámit a před složením slibu nebudou moci o programu schůze rozhodovat. Zejména zástupci ODS tyto námitky považovali za liché.

Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský poznamenal, že o možnosti vybudování radarové základny USA v ČR jako součásti protiraketové obrany se mluví už dlouhou dobu a obě smlouvy řádně projednaly senátní výbory. Noví senátoři jsou podle Stříteského významné osobnosti, "nejsou to žádní zelenáči". "Není důvod k tomu, abychom tyto body neprojednávali," prohlásil Stříteský.

Schvalování se už jednou odsouvalo

Předsedkyně senátorského Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová (za SOS) připomněla, že se schvalováním smluv se počítalo už v závěru minulého funkčního období. V zájmu korektnosti ale nakonec senátoři od tohoto úmyslu upustili vzhledem k tomu, že se říjnová schůze konala až po letošních senátních volbách, které složení Senátu obměnily ve prospěch ČSSD. Ta bude mít nyní 29 z 81 senátorů, většina v Senátu ale zůstala vládnímu táboru.

Pro vyřazení smluv z programu tak hlasovalo jen sedm z 52 přítomných senátorů s hlasovacím právem, chyběli Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Bedřich Moldan (ODS).

Sedmadvacet nově zvolených senátorů o programu schůze rozhodovat nemohlo, neboť až v rámci schůze složili předepsaný slib a stali se tak plnoprávnými členy horní komory. Smlouvy by Senát mohl začít projednávat ještě ve středu odpoledne.

Svět bez válek je možný

Proti schválení smluv protestovala při tiché demonstraci asi desítka žen, které pochodovaly po chodníku kolem Valdštejnského paláce. Na sobě měly transparenty, na nichž byl například nápis Svět bez válek je možný.

ČSSD se nepodařilo zablokovat ani projednávání novely o vyšším pojištění bankovních vkladů. Senát by tuto vládní normu, která je opatřením proti důsledkům světové finanční krize, měl schvalovat ve čtvrtek ráno za účasti ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL).

Senátorský klub ODS nyní disponuje 36 hlasy, klub ČSSD má 29 a frakce KDU-ČSL spolu s Čunkem sedm členů. V Klubu otevřené demokracie je šest senátorů, zbývající tři senátoři jsou členy KSČM.