Vaclav_Klaus__192x128_.jpg Prezident Václav Klaus považuje podle svého poradce Ladislava Jakla zásah policie v pražské vietnamské tržnici Sapa za megalomanský a bez efektu. "Podobné naoko dělané zásahy nenahradí poctivou denní kontrolu pánů v kravatách, jenomže taková kontrola nepřináší potlesk veřejnosti," řekl včera Jakl televizi Nova.

Hlavě státu se podle Jakla nelíbí ani jednostranné zablokování víz pro vietnamské občany. "Kvůli vízům psal prezident ministrům vnitra a zahraničí," uvedl Jakl.

"Věřím, že pan prezident má k dispozici všechny obsáhlé analýzy, ze kterých vyplýval postup vlády směrem k vietnamské komunitě," poznamenal k pozastavení víz ministr vnitra Ivan Langer.

FOTOGALERIE z policejní razie ve vietnamské tržnici

K postupu policejních jednotek v tržnici Sapa se vyjádřil šéf cizinecké policie Vladislav Husák. "K uzavření určitého prostoru potřebujete určité množství sil a prostředků. To v daném případě bylo naprosto adekvátní," zdůraznil.

Vedení tržnice Sapa tvrdí, že se nebrání kontrole, ale nesouhlasí se způsobem, jakým ji policie provedla. Nepoctivých obchodníků, kteří měli nelegální zboží, se chtějí šéfové tržnice prý sami zbavit.

Čtěte více:

Proti zásahu policie zorganizovali petici vietnamští studenti. I oni tvrdí, že policie předváděla divadlo pro média. Policii také vytýkají, že násilím vnikla do nedalekého vietnamského buddhistického chrámu, vyvlekla kněžku a bezdůvodně ji šikanovala. Považují to za ponižování vietnamské kultury. Petici předali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Související