Olomoucký okresní soud v pondělí potrestal vsetínského místostarostu Jaromíra Kudlíka za křivé svědectví v korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku.Zatímco lidovecký předseda Jiří Čunek byl už vloni ve své korupční kauze zproštěn viny, lidé svědčící u soudu proti němu i pro jeho prospěch se musí zpovídat z křivého svědectví. Olomoucký okresní soud v pondělí potrestal vsetínského místostarostu Jaromíra Kudlíka za křivé svědectví ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku.

Z křivého svědectví policisté obvinili i bývalou Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou, které je dávána zodpovědnost za rozpoutání celé kauzy. 

Jaromír Kudlík podle žalobce úmyslně nepravdivě poskytl policistům informace o okolnostech dne 11. února 2002, kdy Čunek údajně převzal půlmilionový úplatek. 

Podle žalobce Kudlík policistům tvrdil, že v době, kdy měl tehdejší starosta Vsetína Čunek údajně úplatek převzít, byl s Čunkem. V té době se přitom už nacházel na konferenci v Havířově.

Kudlíka státní zástupce obžaloval z křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a pro pokus o nadržování. Místostarosta po celou dobu soudního jednání tvrdil, že vypovídal pravdivě.

Čtěte více:

Vsetínský místostarosta nejdříve tvrdil, že se v pondělí 11. února 2002 účastnil porady vedoucích odborů na vsetínské radnici. Poté byl u starosty a setkal se s generálním ředitelem ostravské stavební firmy. V této době ale už byl přitom v Havířově, jak se později prokázalo.

Proti jeho výpovědi mluvila u soudu bývalá Čunkova sekretářka Marcela Urbanová. Ta říkala, že se Kudlík s Čunkem nesešli ten den ani na pracovní poradě.  

Kvůli křivému svědectví byl dříve stíhán také tehdejší vsetínský tajemník a současný náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček, jeho trestní stíhání ale žalobce loni zastavil.

 

Klíčová postava - sekretářka Urbanová

Jednou z klíčových postav kauzy Čunek je Marcela Urbanová. Bývalá sekretářka popsala policii, jak se jí Čunek chlubil úplatkem od realitní kanceláře. Jenže žalobci dospěli k tomu, že žádná korupce nebyla a že Urbanová si musela vše vymyslet.

"Pokud uvedla popis události, jež se nikdy nestala, musela úmyslně uvádět nepravdy," je v usnesení detektivů, kteří Marcelu Urbanovou obvinili z křivého svědectví.

Právě Urbanová je považována za člověka, kvůli němuž celá kauza začala. "Já jsem ale nikdy nepřišla na policii s tím, že pan Čunek vzal úplatek a já to viděla. Jen jsem popsala okolnosti, kterých jsem byla svědkem," brání se Urbanová.

Jiří Čunek a soudy: Čtěte více

Samotný Jiří Čunek byl prošetřován několikrát, žádné pochybení ale u něho nezjistila ani Policie ČR ani detektivní kancelář Kroll.

 

Jak se vyvíjela kauza Čunek

Listopad 2006 - Policie začíná Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

7. února 2007 - Senát zbavuje Čunka imunity, o dva dny později policie politika obviní z přijetí úplatku.

27. dubna 2007 - Policie uzavírá vyšetřování Čunkovy kauzy. V červnu odebírá Nejvyšší státní zastupitelství případ žalobci Radimu Obstovi a přiděluje jej žalobci Arifu Salichovovi (na snímku).

6. srpna 2007 - Salichov zastavuje stíhání, vysvětluje to vadami ve vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích svědkyně Urbanové.

1. listopadu 2007 - Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká nařizuje, aby Čunkovo stíhání pokračovalo. Čunek oznamuje, že kvůli otevření případu odejde z vlády. Demisi podává týden poté.

20. listopadu 2007 - Salichov podruhé zastavuje Čunkovo stíhání kvůli úplatku.

2. dubna 2008 - Čunek se znovu stává členem vlády.

16. května 2008 - Ministr Schwarzenberg si na prověrku původu Čunkova majetku najímá americkou detektivní kancelář Kroll. Pokud audit Čunkovy finance neobjasní, chce ministr odejít z vlády.

5. června 2008 - Čunek vypovídá před soudem kvůli kauze Jaromíra Kudlíka. Vsetínský místostarosta Kudlík podle žalobce poskytl Čunkovi falešné alibi na dobu, kdy měl vzít úplatek.

13. června 2008 - Kriminalisté obviňují svědkyni v korupční kauze Marcelu Urbanovou z křivé výpovědi.

13. července 2008 - Vicepremiér Martin Bursík oznamuje, že audit, který si objednal Schwarzenberg, nepřinesl argumenty, aby žádal Čunkovo odvolání z vlády.

Související