Jan_Neoral__192x128_.jpg Až čtyři desítky brdských starostů, kteří jsou v únoru pozváni do Evropského parlamentu kvůli americkému radaru v Česku, tam kromě vysvětlování svého postoje také podají stížnost na českou vládu. Řekl to člen Ligy starostů proti radaru a starosta Trokavce Jan Neoral (nez.).

"My jedeme podat stížnost na naši vládu, že to (radar) sem chce strčit doprostřed Evropy, což se týká i ostatních evropských států. Chceme požádat Evropský parlament, protože to je parlament i českých občanů, aby s tím něco dělal, aby zaujal stanovisko proti radaru," řekl Neoral.

Pozvání do evropského parlamentu dostali starostové od italského europoslance Giulietta Chiesy při jeho návštěvě v Brdech. Do Bruselu pojedou 24. února.

 

Více o americkém radaru v Česku:

 

Podle příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD) chtějí starostové poukázat mimo jiné na to, že vláda nerespektuje názory lidí, kteří v okolí předpokládané stavby radaru žijí. V místních referendech v okolních městech a obcích radar vždy odmítli.

Celostátní referendum vláda odmítá. Řihák nicméně připustil to, že s případnou stížností proti české vládě toho EP mnoho nenadělá. "Může sice morálně vyjádřit svoje stanovisko k radaru, ale nemůže ho nařizovat České republice," poznamenal.

Podle Neorala zatím europarlament oficiálně o radaru nejednal. Chieso ale prý v Brdech tvrdil, že údajně velká část europoslanců je proti jeho umístění.

Dopis pro Obamu: přehodnoťte to

Brdští starostové už dříve poslali dopis nově zvolenému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Žádají ho, aby přehodnotil umístění radaru v Česku. Neoral je přesvědčen o tom, že pokud Obama nechá skutečně udělat avizovanou technickou analýzu radaru, zařízení v Brdech nebude.

Podle nezávislého amerického vědce a specialisty na protiraketovou obranu Theodora Postola nemůže mít radar určený pro Brdy při současném výkonu slibovaný dosah. Podle jeho výpočtů může namísto oficiálně udávaných 2000 až 2500 kilometrů "dohlédnout" se stávajícími parametry pouze na 600 až 700 kilometrů daleko.

Související