Pavel_Bem__192x128_.jpgODS v pátém pražském obvodu podpoří pražského primátora a prvního místopředsedu Pavla Béma v boji o funkci předsedy strany. O podpoře rozhodla v pondělí večer oblastní rada, řekl oblastní manažer Boleslav Altner. Členové rady se také podle Altnera shodli na tom, že nesvolají oblastní sněm. O nominaci přitom v ostatních městských částech rozhodovaly právě sněmy.

Bém na sjezdu strany o víkendu vyzve na souboj o předsednické křeslo stávajícího šéfa strany a premiéra Mirka Topolánka.

Praha 5 několik dní před zahájením sjezdu tak potvrdila trend, podle kterého naprostá většina pražských organizací ODS stojí za Bémem. Nestojí za ním jen dva pražské obvody. Oblastní sněm Prahy 1 se rozhodl nepodpořit nikoho, osmý pražský obvod se rovnou vyslovil pro nynějšího předsedu Mirka Topolánka.

Topolánek se drží jako favorit mimo Prahu 

Topolánek má důvěru i u drtivé většiny mimopražských organizací ODS, a je tedy favoritem nedělního hlasování. Zatímco pro stávajícího předsedu se dosud jasně vyslovilo devět krajských organizací, Bém bude mít zřejmě jistou jen podporu "své" Prahy. Celopražský nominační sjezd se ale bude konat až bezprostředně před víkendovým kongresem.

Někteří delegáti regionálních sněmů pro současného premiéra sice hlasovali, ale měli k němu určité výhrady. Za současné situace ve straně však jeho volbu považují za lepší alternativu, než kdyby v čele ODS stál Bém, uvedli například někteří účastníci regionálního sněmu v Karlových Varech.

 

Přehled dosavadních výsledků regionálních sněmů ODS

Plzeňský kraj: Topolánek

Zlínský kraj: Topolánek

Olomoucký kraj: Topolánek

Pardubický kraj: Topolánek

Jihomoravský kraj: Topolánek 

Středočeský kraj: nikdo

Jihočeský kraj: nikdo

Vysočina: Topolánek

Karlovarský kraj: Topolánek

Moravskoslezský kraj: Topolánek

Královéhradecký kraj: Topolánek

Liberecký kraj: nikdo; krajská rada doporučila 30.11. Topolánka

Praha: regionální sněm se bude konat 4.12.

Ústecký kraj: regionální sněm se bude konat 4.12.

 

Většina pražských obvodů podpořila Béma, proto my taky

"Rada konstatovala, že většina místních sdružení podpořila Pavla Béma," řekl senátor Miroslav Škaloud, který řídil zasedání oblastní rady v Praze 5. Proto podle něj rada vyjádřila podporu pražskému primátorovi. Dodal, že rozhodnutí nesvolat sněm přijali členové rady po dlouhé diskusi, konkrétní důvody ale zveřejnit nechtěl.

Občanští demokraté v Praze 5 jsou od posledních voleb do místního zastupitelstva rozděleni. Část členů, mezi kterými jsou odpůrci současného kontroverzního starosty Milana Jančíka, tehdy odešla do opozice. Jančík ve volbách dostal druhý nejmenší počet přednostních hlasů, přesto byl zvolen starostou. Jančíka před volbami podpořil právě Bém.

Čtěte více:

V pořadí 19. kongres ODS začne v pražských Vysočanech v pátek. Premiér a předseda strany Topolánek se na něm o funkci utká právě s Bémem, který má podporu prezidenta Václava Klause. Topolánek, jehož koaliční vláda disponuje v parlamentu jen nepatrnou a nejistou většinou, se vzpamatovává z prohraných podzimních krajských a senátních voleb, po kterých se ve všech krajích začala na vládě podílet v parlamentu opoziční sociální demokracie.

Související