Delnicka_strana__192x128_.jpg Místopředseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Petr Kotáb v úterý oznámil na litvínovské radnici konání dalších demonstrací. Pod heslem "za odvolání starosty Litvínova a zkorumpovaných úředníků" jsou ohlášeny od prosince do konce dubna 2009.

I přes oznámení ale DS slibuje, že do 15. ledna se žádné shromáždění, pochod či demonstrace svolaná DS v Litvínově nakonec neuskuteční. "Oznámení jsem na radnici podal, a to i na prosinec. Stále však platí, že do 15. ledna dáme radnici a vládě čas, aby situaci v janovském sídlišti řešila," uvedl Kotáb. Pokud podle něj vedení města i stát selžou, shromáždění členů a příznivců DS v Litvínově na podporu slušných obyvatel janovského sídliště nezabrání ani zákazy.

V platnosti podle Kotába zůstává i beseda zástupců DS s lidmi z janovského sídliště avizovaná na 13. prosinec. "Poté zapálíme svíčky u kruhového objezdu do sídliště, kde policisté 17. listopadu znemožnili pokračovat v řádně ohlášeném pochodu. Bude to pietní a symbolická akce, nikoli mítink," řekl už dříve.

 

Čtěte více:

 

Radnice přijala v pondělí i oznámení o shromáždění proti rasismu a za řešení situace v sídlišti Janov. Městský úřad má třídenní lhůtu, v níž se může k ohlášeným akcím vyjádřit. Dosud jich už deset zakázal. Kromě extremistů je svolali i lidé nespokojení se situací v sídlišti Janov a Romské křesťanské sdružení. Od konce listopadu až do května 2009 si prostranství a ulice už dříve zabrala pro své akce Židovská liberální unie. Další oznámení její zástupce předal úředníkům také v pondělí.

Město se podle tajemnice úřadu Alexandry Sixtové domnívá, že účel shromáždění, která ohlásil už dříve Kotáb, může směřovat k potlačení osobních či politických práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu či smýšlení.

Střetů s policisty bylo už několik 

Shromáždění pravicových radikálů ve městě vyvolala nepokoje. Extremisté pochodovali do janovského sídliště 4. a 18. října a 17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet s policií, vyžádal si 16 zraněných.

Celkem se na radnici sešlo 14 oznámení o shromáždění, demonstraci či pochodu. Představitel židovské unie konání akcí oznámil na radnici už 21. listopadu odpoledne. Ostatní svolavatelé tak učinili podle tajemnice později. Všichni oznamovatelé se mohou proti rozhodnutí radnice odvolat do 15 dnů k ústeckému krajskému soudu.

Policie podle své mostecké mluvčí Ludmily Světlákové situaci nepodceňuje a na případné akce i přes jejich zákaz je připravena.

Související