mapa-nehody-doprava__192x128_.jpg Od úterý mají lidé možnost vyhledat si v mapě dopravních nehod místa, kde se často nebo z určitých důvodů havaruje. Nový systém má umožnit veřejnosti vyvarovat se nebezpečných úseků, ale má také pomoci policistům a starostům nalézt rizikové silnice a zlepšit jejich sjízdnost.

Mapu, kterou lze nalézt na webu policie, v úterý novinářům představili zástupci policejního prezidia a dopravní policie.

Čtěte také

Lidé se podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila na mapě mohou podívat, jaká je nehodovost na konkrétních místech a jaké jsou tam příčiny kolizí.

"Slibujeme si od toho, že veřejnost dostane podrobná data, kde k nehodám dochází, při plánování nějaké delší cesty se může podívat, jak to tam vypadá, může se vyhnout místům, kde je hodně nehod," uvedl Josef Tesařík z ředitelství dopravní policie s tím, že mapa bude aktualizována jednou za čtvrt roku.

"Je to taková názorná pomůcka, která na první pohled ukazuje, kde je problém, aniž by bylo nutné dělat hlubší analýzy," dodal.

Systém podle policie neinformuje lidi o aktuální situaci na silnicích, ale přináší statistické údaje. Uživatelé zjistí výskyt nehod podle předem zvolených kritérií, kterými může být čas, příčina či hydrometeorologické okolnosti havárie nebo její následky. U každé vyhledané kolize pak zájemce najde policisty zpracovaný protokol o nehodě.

Mapa má pomoci zlepšit silnice

Zástupci místních samospráv mohou z mapy zjistit za jakých okolností a s jakými následky havarují v jejich obci vozidla nebo kde se často opakují podobné nehody. Společně s policií pak mohou přijmout opatření, která dopravní nehodovost sníží. Dozvědí se například, že je v určitých úsecích nutné silnici upravit, více ji osvětlit nebo lépe označit.

Jinou mapu, která zakresluje rizikové české komunikace, zveřejnil letos v červnu Ústřední automotoklub ČR. Mapa vychází z poměru mezi počtem tragických nehod, které se na jednotlivých silnicích staly, a hustotou tamního provozu.

Podle ní se zcela bezpečné silnice vyskytují pouze v bezprostředním okolí Českých Budějovic, Tábora, Plzně, Karlových Varů a Brna.

Související