Sjezdovka__192x128_.jpg V Česku by měla od ledna začít platit norma, která stanoví mimo jiné pravidla chování na českých sjezdových tratích. Za porušení těchto pravidel ale nebude norma stanovovat žádné sankce. Novinářům to v pátek na tiskové konferenci řekli ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) a náčelník horské služby Jiří Brožek. V normě budou zahrnuta i pravidla Mezinárodní lyžařské federace FIS.

"Toto je další krok, aby se stanovily mantinely, jak se kdo má chovat," řekl Čunek. "Podle mých informací v případě soudu musí člověk zdůvodnit, proč se choval jinak, než říkají normy," dodal Brožek. Narážel tak na středeční výrok soudu, který zprostil obžaloby muže, jenž při lyžování vážně zranil sedmiletou dívku.

Podle soudu v Česku neplatí žádná závazná pravidla, která by chování na sjezdovce vymezovala. Lyžař při dojezdu zranil dívku, která jela před ním. Podle norem lyžařské federace by tak byla jednoznačná vina na straně muže.

Čtěte více:

Norma s názvem "Značení a zabezpečení v zimním středisku" začne platit od ledna, musí ho ještě podle Brožka zpracovat normalizační institut. "Norma popisuje pravidla pro zajištění záchrany, základní povinnosti provozovatele a ostatních návštěvníků lyžařských areálů," uvedl Čunek.

Horská služba počítá na příští rok s rozpočtem 143 milionů korun, z naprosté většiny peníze pocházejí od ministerstva pro místní rozvoj, pod které horská služba patří. Letos mimo jiné záchranáři nakoupili nové vozy, skútry, čtyřkolky a jednu rolbu. Záchranáři z horské služby se budou podílet i na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, v rozpočtu na tuto akci mají vyčleněno osm milionů korun.

Horská služba také spolupracuje na projektu Bezpečné hory. Lyžaře má upozornit na nebezpečí na sjezdovkách, představuje lyžařské středisko, popisuje výbavu lyžaře nebo úskalí počasí na horách. Horská služba stále čeká na svůj zákon, který by jasně vymezil práva a povinnosti jejích členů i návštěvníků hor. Podle Čunka není potřeba vytvořit nový zákon, stačí vložit dodatek do jiného právního předpisu.

Pravidla Mezinárodní lyžařské federace FIS:

1) Ohled na ostatní lyžaře - každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2) Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy - každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám, jakož i hustotě provozu.

3) Volba jízdní stopy - lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4) Předjíždění - předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5) Vjíždění a rozjíždění - každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6) Zastavení - každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo co nejrychleji uvolnit.

7) Stoupání a sestup - lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8) Respektování značek - každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9) Chování při úrazech - při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10) Povinnost prokázání se - každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

 

Související