Václav Klaus se v pátek na Hradě dostal do sporu s delegací šéfů Evropského parlamentu. Vedoucí Klausovy kanceláře Jiří Weigl dokonce hovoří o tom, že takový tón jednání na Hradě nezazněl po celá desetiletí. Poslanec Daniel Cohn-Bendit prý pojal jednání jako provokaci.

"Lisabonská smlouva: Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká sněmovna a senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat," řekl Cohn-Bendit, který je jako zelený poslanec popuzen Klausovým popíráním globálního oteplování.

Vedoucí výpravy Hans-Gert Pöttering ale Cohn-Bendita v jeho slovních útocích nezastavil. Dokonce ho po námitkách Klause ještě podpořil slovy: "My máme času dost. Každý z poslanců se Vás (míněn Klaus) bude ptát na co bude chtít."

Otevřený dopis od poslanců

Jednání "trestné výpravy" europoslanců popudilo nejen prezidentskou kancelář, ale i celou řadu poslanců. Otevřeným dopisem se rozhodl protestovat například poslanec evropského parlamentu Vladimír Železný.

Čtěte také:

"Nadutý vrchnostenský tón vůči hlavě českého státu na půdě Pražského Hradu zazníval v dějinách jen zřídka," píše Železný v dopise adresovaném vedoucímu delegace Hans-Gert Pötteringovi.

"Přesně tímto tónem a dokonce s podobným obsahem tak hovořil jen nacistický říšský protektor Reinhard Heydrich s protektorátním prezidentem Emilem Háchou, a pak velmi podobně, o třicet let později, také delegace sovětských představitelů s prezidentem Ludvíkem Svobodou," pokračuje Železný, který v dopise Pötteringa důrazně žádá o omluvu.

Podobným způsobem reagoval i europoslanec Hynek Fajmon "V demokratické společnosti není možné, aby poslanci vystupovali způsobem, který předvedl pan Daniel Cohn-Bendit. Není možné, aby takto vystupovali ani vůči občanům a ani proti hlavě jednoho z členských států Evropské unie," píše Fajmon na adresu Pötteringova.