MobilPolicisté mají nově nárok na on-line informace o tom, kde hledaný člověk platí kartou nebo kde se nachází jeho telefon.

Vyplývá to z paragrafů zákona o policii, které dosud zůstaly bez povšimnutí. Zákon je už schválený a dává policii právo na "dálkový a nepřetržitý přístup" k údajům o kartách, ale i k databázím telefonních operátorů a zdravotních pojišťoven. Ty mají hlásit, kde hledaný člověk využil zdravotní péči.

Čtěte také:

Hledaných lidí je nyní v zemi patnáct tisíc. "Velmi nám to pomůže, koridor těch lidí nám unikat se sníží," říká Petr Šmahaj z policejního prezidia. Předpokládá však, že zákon pomůže spíš při hledání klasických pohřešovaných než při lovení zločinců. "Nejsou tak naivní, aby na útěku používali stejné účty a mobily jako dřív," vysvětluje.

Plán se ale zkomplikoval kvůli tomu, jak technicky zařídit rychlé spojení mezi bankou a policií. Policisté včera o tom jednali s Bankovní asociací, která se brání dát policii volný přístup k účtům kvůli bankovnímu tajemství. "Rozhodně se o tom musí ještě diskutovat. Od ledna to nebude," říká Ladislav Pauker z Bankovní asociace.

ctete-v-sredu-530.gif

Související