SněmovnaToto je přehled vybraných změn, které sněmovna schválila při projednávání státního rozpočtu na příští rok.

Schváleno: záchrana hradu na Kunětické hoře 

Přesun 2,7 miliardy korun z rozpočtu ministerstva dopravy a z peněz na státní dluh ve prospěch zvýšení platů ve veřejném sektoru. Návrh vznesl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, obdobný vznesl i stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka, o tom se ale tím pádem nehlasovalo.

Přesun 100 milionů korun navíc na program podpory kombinované dopravy.

Navýšení programů zaměřených na rozvoj inteligentních dopravních systémů a podporu bezpečnosti silniční dopravy o 100 milionů korun. S oběma návrhy přišel nejprve hospodářský výbor, poté je načetl poslanec ODS Karel Sehoř.

Město Příbor v Moravskoslezském kraji dostane osm milionů z vládní rozpočtové rezervy na rekonstrukci školní jídelny základní školy npr. Loma. Návrh vznesla poslankyně ČSSD Hana Šedivá.

Vláda, rozpočet a finanční krize: Čtěte více

Rozpočet schválen. ale krize je rychlejší než naše plány, přiznal Kalousek

ON-LINE: Takto se rodil rozpočet minutu po minutě

Vláda je na finanční krizi připravena, odhlasovali poslanci

 

Obec Kostelany ve Zlínském kraji nedostane čtyři miliony na opravu sokolovny (podle dřívějších vyjádření představitelů obce a sokola o ně ani nežádala), ale dostane je Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku na přístavbu šaten v základní škole. Návrh vznesl poslanec ODS Pavel Svoboda.

Národní památkový ústav dostane na záchranu státního hradu Kunětická hora dva miliony korun navíc, peníze půjdou ze všeobecné pokladní správy. Návrh vznesla poslankyně ODS Alena Páralová.

Z peněz na mezinárodní spory a zrušení České konsolidační agentury sněmovna převedla 36,25 milionu korun na osm různých akcí, například základní škola ve Velvarech by měla dostat 15 milionů korun na opravu budovy. Návrh vznesl poslanec ODS Pavel Suchánek.

Neschváleno: oprava pláště Chrámu sv. Barbory

Neschválila návrh poslance ČSSD Jaroslava Fialy, který chtěl přesunout 974,6 milionu korun z peněz na projekt ministerstva financí Státní pokladna. Chtěl je použít například na rozvoj vysokých škol, regionální justice nebo vzdělávání zdravotnických pracovníků. Proti tomuto návrhu velmi energicky protestoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Nebyl přijat ani jeden z návrhů poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky. Ten chtěl například vzít peníze z rozpočtů ministerstva zdravotnictví nebo obrany a dát 50 milionů na prevenci šíření nemoci AIDS nebo 100 milionů na činnost Institutu postgraduálního vzdělávání lékařů.

Neuspěl poslanec KSČM Milan Bičík s návrhem přesunout 200 milionů z peněz na Státní pokladnu na provozní výdaje regionálního školství.

Neuspěl návrh poslance ČSSD a bývalého sportovního reprezentanta Pavla Ploce přesunout uvnitř rozpočtu ministerstva školství 150 milionů z peněz na vysokoškolský výzkum a dát je na údržbu sportovišť.

Sněmovna neschválila návrh poslance ČSSD Vítězslava Jandáka dát osm milionů na výstavbu mateřské školy v Suchdole nad Lužnicí.

Poslanec ČSSD Sobotka neprosadil návrh přesunout 1,5 miliardy korun z peněz na dávky důchodového pojištění a vytvořit z nich dotaci poskytovatelům sociálních služeb.

Jako nehlasovatelný označil ministr financí návrh poslance KSČM Stanislava Grospiče přesunout 100 milionů z vládní rozpočtové rezervy na výstavbu základní školy v Roztokách u Prahy. Nehlasovalo se o něm. Poslanci poté neschválili ani další z jeho návrhů poslat z vládní rezervy 17 milionů na opravu vnějšího pláště chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře.

Sociální demokrat Josef Smýkal neuspěl s návrhem dát 30 milionů korun na výstavbu finančního úřadu ve Veselí nad Moravou.

Sněmovna nepřistoupila ani na návrh sociálního demokrata Jaroslava Krákory. Navrhl vzít miliardu korun z peněz na úroky ze státního dluhu a dát ji na zvýšení platů lékařů, sester i dalších odborným pracovníkům ve zdravotnictví.