Prezident Václav Klaus nesouhlasí s dohodou států EU, aby všichni členové měli minimálně do roku 2014 i nadále svého komisaře. Tato nová dohoda by měla napomoci tomu, aby Irové v opakovaném referendu podpořili Lisabonskou smlouvu.

Podle Klause, který je známým kritikem smlouvy, to ale odporuje textu dokumentu, jehož už ratifikovala většina států EU. Hlava státu to řekla v pátek při diskusní snídani s českými byznysmeny.

Čtěte také

"Přeci není možné, aby teď se takto včera (ve čtvrtek) v podvečer dohodl někdo v Bruselu, že to bude jinak. To by se ta smlouva musela přeci přepsat nějakým způsobem, ne? A to by pak nemohly platit ty ratifikace nebo to by se o ni muselo znovu hlasovat všude možně," řekl Klaus.

Smlouvy si Brusel vykládá, jak se mu zachce, nelíbí se Klausovi

vaclav_klaus_novinari__192x128_.jpgBrusel podle Klause tímto svým přístupem demonstruje, že na smlouvě příliš nezáleží a že její text je velmi ohebný. "Já myslím, že se to opravdu musí dohnat všechno do důsledků. Buď to vše platí, nebo neplatí," dodal.

Podle smlouvy by příští komise měla mít stejný počet členů jako nyní. Po roce 2014 by se ale jejich počet zredukoval tak, že by odpovídal dvěma třetinám členských zemí bloku. Tomu by se však zabránilo zvláštním dodatkem, který by se mohl předložit ke schválení s nějakou jinou smlouvou, například o přistoupení Chorvatska.

Čtěte více

Původně se počítalo s tím, že Lisabonská smlouva o reformě institucí EU vstoupí v platnost v lednu 2009. To se však už nestane. Dokument sice schválily parlamenty 25 zemí, ale Irové ho v červnovém referendu odmítli. Česká republika, jež se ujme v lednu na půl roku předsednické role v sedmadvacetičlenné unii, se ke smlouvě zatím jako jediná z členských států nevyjádřila.