Policiste_obvineni__192x128_.jpg Tři policisté z pražského Zličína čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, nadržování a vydírání muže, který řídil vůz, ačkoliv k tomu neměl oprávnění. Sdělila to mluvčí Inspekce ministra vnitra (IMV) Martina Lídlová.

Trojice policistů v Praze počátkem července zastavila vůz, který řídil muž, jenž nevlastnil řidičský průkaz. Policisté údajně řidiče odvezli na odlehlé místo. Tam se ho podle inspekce ptali, "nakolik si cení svoji svobodu", a jeden ze strážců zákona mu vyhrožoval fyzickou újmou. Nakonec muže propustili se slovy "běží ti čas".

V následujících dnech prý muži několikrát telefonovali a požadovali domluvenou finanční hotovost. Řidič policistům nakonec předal 10.000 korun.

Čtěte více:

IMV navrhla zahájit proti policistům trestní stíhání, státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 tomuto návrhu vyhověla. Obviněným hrozí až osm let vězení.

Jejich kolegové podváděli pojišťovny

Minulý měsíc podala inspekce na obvodní státní zastupitelství návrh na obvinění jiných tří policistů, kteří podle ní ve spolupráci s dalšími dvěma lidmi předstírali dopravní nehody nebo vloupání do osobních aut a následně si nechali vyplácet pojistná plnění.

Podezření se týká dvou policistů, kteří pracují v oddělení dopravních nehod na okresním policejním ředitelství Praha-venkov, a také jednoho strážníka průhonické policie. Pojišťovny skupině dohromady vyplatily zhruba 1,9 milionu korun.

Od září čelí trestnímu stíhání také policista dálničního oddělení ze Svojkovic na Rokycansku, který údajně zmanipuloval výsledky měření rychlosti a úmyslně snížil kvalifikaci přestupku řidiče.

Ve stejném měsíci si obvinění vyslechl policista z pražského dopravního inspektorátu, který podle žalobců požadoval za vyřešení dopravní nehody po jejích účastnících 30.000 korun a dále jim nabízel mimosoudní vyrovnání. Peníze prý policista využil pro vlastní potřebu.

Podvádí se i s vydáváním pokut 

V srpnu zadržela inspekce také čtyři policisty z oddělení v Praze-Bohnicích. Tři z nich následně státní zastupitelství obvinilo z toho, že údajně udělovali pokuty bez vydávání pokutových bloků.

V loňském roce odhalila Inspekce ministra vnitra 254 údajných trestných činů policistů, což je o 26 víc než v roce 2006. Policisté nejčastěji zneužívali pravomoc veřejného činitele. Ve službě se odehrálo 110 činů.

Související