Trziste__192x128_.jpg V Praze se od ledna zruší několik tržišť a míst pro stánky. Na Václavském náměstí ale stánky zatím zůstanou, a to i přesto, že je město už dříve chtělo zrušit. Rušení tržišť zavedla novela tržního řádu, kterou schválila v prosinci rada hlavního města.

Ze seznamu tržišť rada města vyřadila místo v Charvátově ulici v Praze 1, v Přípotoční ulici v Praze 10, v páté městské části zase skončí tržiště v Ostrovského ulici.

Ruší se také prodej perníků v Jungmannově ulici, občerstvení v Králodvorské ulici za Kotvou a v podloubí na Národní u domu s číslem 25.

Čtěte více:

Oddechnout si zatím mohou provozovatelé stánků na Václavském náměstí. Přestože v Praze 1 ubude pět tržních míst, Václavského náměstí se to zatím nedotkne. "Znovu byly do přílohy zařazeny dva dříve vyřazené stánky s občerstvením na Václavském náměstí," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Metropole chce ale o omezení stánkového prodeje na Václavském náměstí a zvýšení jeho úrovně nadále jednat, na magistrátu kvůli tomu vznikne pracovní skupina pod vedením radního Blažka. Ta by měla předložit do konce března 2009 koncepci budoucí podoby Václavského náměstí.

Na "Václaváku" vadili bezdomovci a nepořádek 

Praha chtěla už dříve stánky s občerstvením na Václavském náměstí zrušit, vadilo jí, že se u nich shromažďují bezdomovci a že je kolem nich nepořádek. Nakonec přistoupila pouze k zákazu prodeje lihovin a k omezení pití alkoholu na náměstí.

Úprava tržního řádu reaguje podle Blažka také na změnu živnostenského zákona z letošního roku, která výslovně neupravuje prodej při slavnostech, sportovních podnicích a podobných akcích mimo kolaudovanou provozovnu. V tržním řádu jsou proto uvedeny akce, při nichž je stánkový prodej možný.

Míst pro stánky postupně ubývá. Před deseti lety jich bylo asi 750, od ledna jich bude kolem 490. Hlavní město mění tržní řád zpravidla každého půl roku. Tato novela je od roku 1998 šestadvacátá, zájemci ji naleznou ve Sbírce právních předpisů hlavního města Prahy a také na webových stránkách magistrátu.

Související