Penize__192x128_.jpg Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odhalili v Brně začínající padělatelskou dílnu, ve které údajně trojice mladých Rumunů vyráběla české bankovky. Policie muže obvinila, v současné době jsou ve vazbě. Za padělání a pozměňování peněz jim podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka hrozí až 10 let vězení.

Trojice Rumunů ve věku 20 až 23 let si podle policie v druhé polovině listopadu zřídila improvizovanou dílnu v jedné z brněnských ubytoven.

Muži si koupili barevnou tiskárnu, fotopapír a cívky stříbrné lepicí pásky. Údajně vytiskli minimálně 28 archů, na každém byly tři bankovky v hodnotě 500 korun.

Čtěte více:

Nejmladší z trojice se pak prý pokusil jednou z padělaných pětisetkorun zaplatit v brněnské trafice. Poté zasáhli detektivové ÚOOZ, které k odhalení dílny údajně nepřivedla padělaná bankovka, ale jejich vlastní šetření.

Podle Hantáka je odhalení padělatelské dílny zaměřené na české bankovky ojedinělým jevem. K padělání české měny prý ve větším množství obvykle nedochází proto, že o falešné české peníze není v kriminálním prostředí zájem.

Českou měnu tak zpravidla padělá nikoliv skupina, ale jen jeden člověk, a to s pomocí domácí výpočetní techniky. Většinou také vyrobí pouze nekvalitní kusový padělek s malou nominální hodnotou, který se pak snaží udat v nočních barech nebo malých obchodech.

Větší množství padělků české měny policie odhalila naposledy koncem 90. let. Zadržela pět podezřelých, u kterých našla falešné bankovky v hodnotě více než 20 milionů korun. Padělatelskou dílnu se však tehdy policistům nepodařilo nalézt, zřejmě se nacházela v zahraničí.

Související