Soud_Kurim__192x128_.jpg Brněnský městský soud za zavřenými dveřmi rozhoduje o osudu týraných synů Kláry Mauerové. Ve středu nebo ve čtvrtek by měl určit trvalého opatrovníka pro děti a zároveň rozhodnout, jestli zbaví Kláru Mauerovou rodičovských práv.

Neveřejné jednání začalo už ráno, před 11:00 bylo na dvě hodiny přerušeno. Sama Klára Mauerová, kterou krajský soud v říjnu poslal za týrání chlapců na devět let do vězení, nepřišla.

K soudu se dostavil otec dětí Radek Coufal, prarodiče chlapců z matčiny strany v doprovodu své třetí dcery Gabriely a zástupkyně zařízení Klokánek, kde nyní chlapci žijí.

Více o kauze brutálního týrání malých chlapců z Kuřimi

Soudkyně Zdenka Mádrová hned na začátku vyloučila z jednání veřejnost, tak jak už předem avizovala. Přítomnost veřejnosti by mohla ohrozit práva dětí, vysvětlila. "Doporučili to i znalci," řekla po skončení dopolední části jednání.

Právě znalci, kteří zpracovávali posudky k osobám spojeným s případem, by dnes měli být vyslechnuti. Tvrdí, že mají nové skutečnosti, takže nelze odhadnout, jestli řízení skončí už dnes, doplnila Mádrová.

Případ krutého mučení se dostal na veřejnost poté, co policie našla v komoře domu Kláry Mauerové nahého svázaného Ondřeje. Později vyšlo najevo, že skupina lidí zřejmě týrala i staršího Jakuba. V říjnu za to sestry Mauerovy, sourozenci Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek dostali tresty vězení od pěti do deseti let. Jejich odvolání by měl do konce dubna příštího roku začít řešit Vrchní soud v Olomouci.

Související