Devítiletý Ondřej a jedenáctiletý Jakub, které týraly jejich matka a teta, zůstanou zatím dál v azylovém centru Klokánek. Rozhodl o tom brněnský městský soud. Rozsudek ale nevylučuje, že by mohly děti později žít u otce nebo prarodičů z matčiny strany, kteří o ně usilují. Zároveň soud zbavil matku chlapců Kláru Mauerovou rodičovských práv.

V kauze Kuřim - nejhorším případu týrání dětí, který vyšel v Česku najevo - už dříve padly tresty, ale zatím nepravomocně: sestry Mauerovy, sourozenci Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek dostali od pěti do deseti let. Jejich odvolání by měl do konce dubna začít řešit Vrchní soud v Olomouci.

Pokud tresty potvrdí, měla by se Klára Mauerová dostat z vězení, až budou její synové téměř dospělí.

Čtěte více o kauze Kuřim
 

Co se nejen v Kuřimi vlastně stalo

Dnes se devítiletý Ondřej i jeho o dva roky starší bratr Jakub postupně vzpamatovávají z traumat, která jim podle obžaloby způsobovali jejich matka, teta a další lidé. Své trýznitele podle pracovníků centra Klokánek, kde hoši nyní žijí, nechtějí už nikdy vidět.

Chlapci byli podle obžaloby týráni od počátku letních prázdnin 2006 do 7. května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Podle názoru státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové mučení mělo hochy psychicky zlomit a udělat z nich osoby připravené otrocky oddaně sloužit, třeba i k náboženským cílům.

Klára Mauerová se hájila tím, že byla zmanipulována blízkými natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Okolí jí prý namluvilo, že její synové mají výchovné problémy a pokud s nimi nebude tvrdě zacházeno, mohou mít velké potíže v dospívání.

Postava smyšleného psychologa

Později se prý matka chlapců seznámila s údajným psychologem Andrejem Zejnalovem z Ázerbájdžánu. Záhy jí prý začal posílat pomocí e-mailů a SMS zpráv rady, jaké výchovné terapie by měli její synové podstupovat. Zejnalova ale nevypátrala česká policie ani Interpol. Podle soudu neexistuje. Podle některých informací řídily vše Kateřina Mauerová se Škrlovou.

V procesu často padalo jméno jejího otce Josefa, který si v minulosti vytvořil v Brně sektu odštěpenou od Hnutí Grálu. Její ikonou byla podle některých teorií právě Škrlová, přičemž snahou členů mělo být tuto svoji modlu omladit. Proto prý získala identitu třináctileté Aničky, která žila s Klárou a jejími syny. Soud chtěl předvolat k jednání Škrlu, ten je ale nezvěstný.

Kauzu odhalil loni v květnu Eduard Trdý z Kuřimi. Muž při instalaci takzvané videochůvičky, používané na kontrolu kojenců v postýlkách, zjistil, že se mu na obrazovce televize objevil spoutaný Ondřej. Chlapec byl ve vedlejším domě zavřen v komoře. Jeho matka Klára jej sledovala obdobnou videochůvičkou. Jen shodnou okolností se signál z obou zařízení propojil. Až následně se zjistilo, že byl týrán i Ondřejův bratr Jakub.

Související