jiri_paroubek__192x128_.jpgŠéf opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek tvrdí, že ČSSD má ve sněmovně zajištěno dost hlasů pro vyslovení nedůvěry kabinetu šéfa ODS Mirka Topolánka. Řekl to na pondělní tiskové konferenci poté, co pohrozil, že jeho strana takové hlasování vyvolá, pokud se koalice pokusí v Senátu bez dohody s ČSSD zvrátit zrušení poplatků ve zdravotnictví. O tom v pátek rozhodla Poslanecká sněmovna.

Čtěte o průběhu klíčového hlasování

 

Na tiskové konferenci vystoupil i stínový ministr obrany Petr Hulinský, který prohlásil, že ministryně obrany Vlasta Parkanová by měla okamžitě rezignovat.

"Pokud budete zasahovat do poplatků, je konec vaší vládě bez ohledu na cokoli," zdůraznil Paroubek. Na dotaz, které poslance kromě komunistů má sociální demokracie zajištěny, neodpověděl. Topolánkova vláda ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy letos v říjnu.

Paroubek: Nabízeli jsme smír, oni odmítli 

Paroubek uvedl, že ještě před pátečním hlasováním sněmovny jeho strana nabízela koaličním politikům, že jsou pro ni přijatelné návrhy lidoveckých poslanců Jiřího Carbola a Ludvíka Hovorky, které obsahují zrušení poplatků pro děti a staré lidi. Podle jeho odhadu by to představovalo za rok kolem pěti miliard korun, což by pro pojistný systém nebyla tragedie, protože tam přebývá 35 miliard korun. Z toho, že se nepodařilo přijmout návrh lidoveckých poslanců, obvinil ODS a označil to za "hazardování se zdravím milionů lidí v této zemi". 

Čtěte také

Petr Hulinský zároveň ministryni obrany vyzval k okamžité rezignaci: "Považuji podíl ministryně obrany Vlasty Parkanové na krachu dohody mezi opozicí a vládní koalicí o zahraničních vojenských misích za zásadní. Paní ministryně Parkanová by měla rezignovat a na její místo by měl přijít člověk, který má armádu jako svoji prioritu a je schopen problémy řešit, nikoliv k nim přispívat."

Hulinský na tiskové konferenci také uvedl, že jej ministryně Parkanová jako stínového ministra obrany ani jednou během roku nekontaktovala a že její vysvětlení o údajném usilovném vyjednávání s opozicí považuje za nepravdivé.

Související