ohnostroj_praha__192x128_.jpgNa silvestrovskou bezpečnost budou v Praze dohlížet stovky policistů a strážníků, nasazen bude i zdravotnický kamion Golem. Novinářům to v úterý na tiskové konferenci řekli náměstek primátora Rudolf Blažek a zástupci záchranářů a policistů.

Hlavní problémy se jako každoročně očekávají v centru města na Václavském a Staroměstském náměstí, kde se oslav příchodu nového roku budou účastnit desetitisíce lidí. Se zajištěním bezpečnosti zde budou pomáhat stovky zaměstnanců bezpečnostních agentur najatých pořadateli.

"Neočekáváme, že by byl letošní Silvestr z hlediska náporu turistů a zajištění bezpečnosti jiný než předešlé roky," řekl Blažek.

Čtěte také

Městská i státní policie pošle poslední den v roce do akce přes 100 lidí, záchranná zdravotnická služba bude mít připraveno celkem o 11 vozidel více než v normální dny. "Nový rok je pro nás nejhorší den v roce. Celkem bude v práci asi 150 lidí, posílíme i dispečink o jednu dispečerku a lékaře, který bude připraven na konzultace po telefonu," řekl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Na Václavském náměstí má lidi chránit Golem

Hlavní oslavy budou soustředěny do centra města. Na Václavském náměstí televize Nova pořádá Mejdan roku z Václaváku. Na bezpečnosti se zde budou podílet jak státní a městští policisté, tak bezpečností agentura najatá televizí. Na místě budou připraveni i hasiči a záchranka.

Podle mluvčí pražských policistů Evy Miklíkové nasadí policie na hlídání pořádku na Václavském náměstí přibližně 100 policistů z pořádkové a dopravní služby, bezpečnostní agentura do akce zapojí 250 pracovníků.

Uvnitř Václavského náměstí by měla podle Novy vzniknout "bezpečná zóna", kde se podle mluvčí Novy Michaely Fričové budou muset lidé podrobit prohlídce. Loni podle ní přímo na Václaváku sledovalo program na 25.000 lidí. K jejich ošetření bude připraven speciální zdravotnický kamion Golem.

I na Staroměstském náměstí bude hlavní tíha odpovědnosti za pořádek na bezpečnostní agentuře najaté pořadatelem vánočních trhů, spolupracovat s nimi budou i policisté a strážníci. I zde budou mít záchranáři k dispozici speciální zázemí v podobě zdravotnického stanu.

Na Karlově mostě se bude slavit méně

Pražané a turisté musí letos očekávat omezení oslav na Karlově mostě, kde je kvůli opravám omezen průchod. Podle Blažka zde bude na pořádek dohlížet 15 strážníků. "Strážníci spolu s bezpečnostní agenturou budou střežit také všechny sochy na mostě," uvedl Blažek.

Kvůli oslavám Silvestra a novoročnímu ohňostroji čeká na pražské řidiče několik uzavírek. Ve středu bude pro automobily od 09:00 zcela nepřístupná horní část Václavského náměstí od sochy svatého Václava k ulicím Vodičkova a Jindřišská.

Do Vodičkovy ulice od křižovatky s ulicí Palackého a do Jindřišské od křižovatky s ulicí Politických vězňů budou řidiči smět vjíždět od 18:00. Tato uzávěra potrvá podle potřeby přibližně do druhé hodiny ráno následujícího dne. Provoz tramvají by zde měl skončit kvůli bezpečnosti kolem půlnoci.

Policisté budou podle Blažka připraveni uzavřít v silvestrovský podvečer také Pařížskou ulici u Staroměstského náměstí. A to ve chvíli, kdy zde příliš zhoustne pěší provoz. "Tak jako každý rok," podotkl Blažek.

Dopravní omezení si vyžádá i novoroční ohňostroj, který připravil pražský magistrát. Od 17:45 až do konce ohňostroje a rozchodu diváků bude uzavřeno nábřeží Edvarda Beneše, nábřeží Kapitána Jaroše v úseku Štefánikův most - Klárov a Dvořákovo nábřeží mezi Štefánikovým mostem a náměstím Jana Palacha. Policisté řidičům doporučují, aby vůbec do těchto míst nevjížděli.

Související