marta_pokorna_192.jpgVe věku 108 let zemřela v úterý pozdě večer nejstarší obyvatelka České republiky Marta Pokorná z Dačic na Jindřichohradecku. Ve středu to řekla Ludmila Mátlová, vrchní sestra v domově důchodců v Budíškovicích nedaleko Dačic, kde Pokorná žila od roku 2007.

Pokorná zemřela v budíškovickém domově 30. prosince po 23:00 na svém lůžku, na něž byla trvale upoutána už víc než půl roku. "Poslední dva dny už jen pospávala. Odešla v klidu ve spánku," dodala Mátlová.

Donedávna brala paní Pokorná jediný lék, a to na cévy. Všechno jedla s chutí. Ještě před rokem bydlela sama v bytě v Dačicích, pak se ale její zdraví mírně zhoršilo a od té doby žila v domově důchodců. Když tam letos v červenci slavila 108. narozeniny, už špatně slyšela a měla potíže s chůzí. V poslední době ji trápilo zejména nedokrvení nohou.

Životní pouť Marty Pokorné lemovaly radosti i křivdy. Ještě loni měla spoustu zájmů, luštila třeba křížovky a měřila si čas, jak dlouho jí trvá dojít k tajence. Byla také nadšenou příznivkyní automobilismu. Ve svých 28 letech byla první ženou v Dačicích, která vlastnila a řídila auto.

Nejdřív elegantní americký vůz značky Durant a pak do roku 1948 Tatru 12. Ráda sledovala závody vozů formule 1. Bavily ji i sporty - od bruslení a lyžování, přes veslování a plavání, kterému zůstala věrná až do 98 let.

Narodila se v Dačicích, vystudovala obchodní školu ve Vídni a v 19 letech si vzala muže, který měl obchod s textilem. Pomáhala mu jako účetní, cestovala po Evropě a zdokonalovala se ve francouzštině a němčině. Tyto jazyky ovládala tak dobře, že za minulého režimu překládala sousedům programy vysílané rakouskou televizí.

S první republikou měla spjaté nejhezčí zážitky, po druhé světové válce však přišla řada strastí a křivd - od znárodnění firmy až po věznění manžela a obou synů v letech 1949 až 1960. Musela v té době například nedobrovolně hospodařit na vlastní orné půdě, pracovala i jako uklízečka. Její blízcí se shodli na tom, že se s křivdami dokázala vyrovnat, a to ji posílilo.

Pětaosmdesátiletý syn Jiří Pokorný z Prahy řekl, že pohřeb bude v dačickém kostele. Termín ještě nezná.

V Československu žil i nejstarší člověk na světě

V Česku žilo na konci října podle České správy sociálního zabezpečení 467 stoletých a starších obyvatel. Mezi českými stoletými výrazně převažují ženy. Zatímco stoletých a starších mužů v Česku žilo letos v říjnu 81, žen bylo 386.

Vůbec nejstarším obyvatelem ČR byla Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.

V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857 ještě za Rakouska, držela prvenství od června do října 1968, kdy zemřela ve 111 letech.

Související