Prezident Václav Klaus vyzval v novoročním projevu Čechy, aby se zúčastnili červnových voleb do Evropského parlamentu. Výsledky podle něj "mohou přispět k hledání rozumného evropského uspořádání".

"Členství v Evropské unii pro nás alternativu nemá a je nefér, pokud nám někdo podsouvá jiný postoj," řekl Klaus v projevu, který ve čtvrtek souběžně odvysílaly Česká televize, Nova a Prima. "Metody a formy integrace však řadu variant mají," dodal.

 


Pusťte si video

Letošní předsednictví Radě EU dá Česku podle prezidenta možnost aktivně ovlivňovat dění v unii.

"Chceme přispět k tomu, aby byla Evropská unie prostorem skutečně demokratickým, prostorem, kde je politické rozhodování co nejblíže občanovi, kde je každý politik nucen se občanovi zodpovídat a kde může být politik účinně kontrolován. Proto máme zájem na takovém uspořádání unie, které by tuto demokratickou kontrolu umožňovalo," uvedl Klaus.

Dokument

"Pesimismus není na místě" 

Prezident už dříve avizoval, že s ratifikací Lisabonské smlouvy, která má umožnit fungování rozšířené EU, nebude pospíchat. Hodlá čekat na výsledky diskuse v Irsku, které se v referendu postavilo proti přijetí smlouvy. Výraznou část svého projevu věnoval Klaus současné finanční a ekonomické krizi.

Přestože i Česká republika jako otevřená ekonomika pocítí v nadcházejícím roce dopady světové ekonomické krize, dá se podle prezidenta očekávat, že se Česko bude dál přibližovat nejvyspělejším zemím Evropy.

"Pesimismus není na místě, ten by nás oslaboval daleko více," řekl s tím, že zpomalování ekonomického růstu se samozřejmě musí nepříznivě dotknout i některých podniků a zaměstnanců v Česku.

Výročí dvaceti let od pádu komunismu podle Klause neznamená, že by občané neměli právo být s řadou věcí nespokojení. "Ale buďme kritiky racionálními," prohlásil.

Čtěte také
Související