O operaci Trvalá svoboda v Afghánistánu jednaly poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová ze Strany zelených s ministryní obrany Vlastou Parkanovou

 "Bojová mise Trvalá svoboda bude ukončena do konce roku 2009. Bylo dohodnuto, že ministryně Parkanová bude poslancům od poloviny roku průběžně předkládat zprávy o postupu stahování našich vojáků z této bojové mise tak, aby měla Poslanecká sněmovna průběh stahování pod kontrolou," uvedly poslankyně.

Ministryně podle nich také slíbila, že navrhne sněmovně rozdělit hlasování o jednotlivých armádních misích. Právě to bylo podle poslankyň jedním z důvodů, proč v prosinci vládní plán misí na letošní rok nepodpořily. Ocenily také to, že vláda snížila počet vojáků v misi ISAF v Afgánistánu.

Přepracovaný vládní návrh počítá s tím, že v Afghánistánu by mělo celkem působit v misi ISAF do 480 vojáků namísto původně plánovaných 645, v protiteroristické operaci Trvalá svoboda pak nadále nejvýše stovka vojáků. Další čtyři stovky lidí by se měly podílet na dalších operacích a úkolech, nejčastěji na práci v rekonstrukčním týmu v provincii Lógar.

Čtěte také:

Koalice bude pro 

Pro plán misí by tak nyní mohli zvednout ruku všichni koaliční poslanci, a to i lidovec Ludvík Hovorka, jak slíbil předseda poslanců KDU-ČSL Pavel Severa. Sněmovna by měla o misích rozhodovat zřejmě v rámci své únorové schůze.

Původní plán misí odmítli před měsícem podpořit především poslanci opoziční ČSSD. Sociálním demokratům vadilo zvyšování české vojenské přítomnosti v Afghánistánu, hlavním důvodem ale byla snaha dotlačit kabinet ke zrušení poplatků ve zdravotnictví, kterým svůj hlas pro mise podmiňovali.

Minulý týden však vedení ČSSD rozhodlo, že svým poslancům už nebude bránit pro mise zvednout ruku. Podle odhadů by mise mohla podpořit minimálně desítka sociálních demokratů.