Středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který na sebe v minulosti opakovaně upoutal pozornost některými ostrými výroky, se v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) pochvalně vyjádřil o tom, jak vůdce nacistického Německa Adolf Hitler řešil ekonomické problémy.

"Fantasmagorie" liberálních ekonomů

Rath nepřímo srovnal Hitlerovu ekonomickou politiku s tím, jak by se měla řešit současná hospodářská krize. Na Hitlera se v minulosti v kladném smyslu odvolávali i někteří zahraniční politici, vždy to ale vyvolalo ostrou kritiku.

Sociálnědemokratický program opatření proti hospodářské a finanční krizi Rath v rozhovoru obhajoval slovy: "Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?"

"Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku... Liberální ekonomové na tohle zapomněli. A místo toho přicházejí se svými fantasmagoriemi," řekl.

Více čtěte ZDE: David Rath

Rath na sebe několika kontroverzními výroky upoutal již dříve. Svého předchůdce v křesle středočeského hejtmana Petra Benda (ODS) například počastoval výroky naznačujícími, že Bendl chtěl rozkrást středočeské nemocnice.

Premiérova spolupracovníka Marka Dalíka a ODS zase nařkl z korupce při "přetahování" poslance Miloše Melčáka, který v roce 2006 kandidoval za ČSSD, ale stranu pak opustil a v některých věcech začal podporovat vládu.

Na Hitlera se v minulosti v kladném smyslu odvolávali i někteří jiní politici. Mezi nejznámější patřil krajně pravicový rakouský politik Jörg Haider, který loni na podzim zahynul při automobilové nehodě. V minulosti například pochválil Hitlerovu zaměstnaneckou politiku.

Poslanec Heiderovy strany Svobodných Wolfgang Zanger zase před několika roky vyvolal pobouření veřejnosti prohlášeními o "pozitivních stránkách" nacistického režimu. V rozhovoru pro televizi uvedl, že "nacismus měl i dobré stránky" a příchod Hitlera k moci "dal lidem novou naději".

Související