Sněžení pokračuje na řadě míst v Česku i ve čtvrtek ráno. Přívaly sněhu komplikují dopravu, v Liberci stále platí vyhlášený kalamitní stav. Silničáři varují řidiče, aby jezdili opatrně. V Krkonoších stále platí kvůli vytrvalému sněžení čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Horská služba ho vyhlásila už ve středu.

Ve středních Čechách by ve čtvrtek ráno měli být opatrní zejména řidiči, kteří vyrážejí na Kolínsko. Na silnicích první třídy tam leží ujetá vrstva sněhu. Nebezpečí hrozí také na některých silnicích druhé a třetí třídy na Mělnicku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Sněžení je po ráno hlášeno na Nymbursku, na ostatních místech regionu se mohou vyskytovat přeháňky.

Jihočeské silnice jsou sjízdné, ale hlavně na cestách nižších tříd leží sníh a vzhledem k ochlazení mnohé úseky namrzají. Sněžení předchozích dnů už ustalo, přes noc v kraji napadlo dva až pět centimetrů sněhu. Dnes už se čekají jen ojedinělé přeháňky, ale další příval předpovídají meteorologové na pátek. Při cestě na hory je nutná zimní výbava.

Čtěte více:

Hlavní tahy na jihu Čech jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Na cestách nižších tříd leží uježděná vrstva nového sněhu krytá posypem. Hlavně na Táborsku a ve vyšších polohách zůstávají na silnicích sněhové jazyky, silný vítr minulých dní se už ale utišil. Úseky bez chemického ošetření jsou pokryté zledovatělou vrstvou sněhu krytou inertním posypem, takže jízda vyžaduje zvlášť velkou opatrnost.

 

 

Na Jičínsku v noci na dnešek napadl další sníh a někde se mohou tvořit sněhové jazyky. V celém hradeckém kraji musí být řidiči opatrní zejména na nesolených silnicích nižších tříd, které pokrývá ujetá vrstva sněhu. Ujetý sníh leží i na silnicích v Krkonoších a Orlických horách. Teploty v hradeckém kraji dnes ráno klesly až na minus 13 stupňů Celsia, informovali silničáři v kraji.

Hlavní silniční tahy v regionu jsou většinou suché a vymrzlé. Dálnice D 11 z Prahy do Hradce Králové je po chemickém ošetření mokrá a sjízdná bez omezení. Na Rychnovsku leží na silnicích nižších tříd rozbředlý sníh.

Snížená viditelnost na Opavsku

Na některých silnicích v Moravskoslezském kraji leží vrstva nového sněhu. Silný vítr na Opavsku a Bruntálsku vytváří na vozovkách sněhové jazyky. V ostatních regionech leží na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu, vedlejší cesty kryje vrstva ujetého sněhu.

Na většině území je zataženo, sněhové přeháňky snižují viditelnost na Opavsku a Bruntálsku, kde fouká silný vítr. Podle silničářů se tvoří sněhové jazyky na všech silnicích Opavska a místy ve vyšších polohách Bruntálska, kde brzy ráno ukazovaly teploměry až minus devět stupňů. Menší sněhové jazyky mohou překvapit řidiče na Novojičínsku, hlavně v otevřené krajině.

Vrstva nového sněhu pokrývá vozovky v oblasti Beskyd, v nižších polohách musejí řidiči na hlavních tazích počítat s rozbředlým sněhem. Na některých silnicích druhé a třetí třídy na Opavsku a Karvinsku leží ujetý sníh až ve třícentimetrové vrstvě.

Další zprávy

Ve vyšších polohách Prostějovska v okolí Konice a Protivanova musejí řidiči počítat se sněhovými jazyky, řekl to Petr Walter z prostějovské správy silnic. Většina vozovek je po noci vymrzlá a holá. Tam, kde silničáři použili posyp, jsou komunikace mokré, ve vyšších polohách případně s ujetou vrstvou sněhu. "Na Jesenicku leží většinou slabá vrstva kaše," dodal dispečer Miroslav Hlavatý. Dálniční úseky a rychlostní komunikace v regionu jsou sjízdné bez omezení.

Na Svitavsku a Chrudimsku musejí řidiči počítat s tvorbou sněhových jazyků. Na vedlejších tazích Pardubického kraje je místy zledovatělá uježděná vrstva sněhu. Kamiony na hlavním tahu přes Suchý vrch by měly použít sněhové řetězy. Vyplývá to z informací pardubických silničářů. Na jedné třetině uzemí sněží nebo jsou sněhové přeháňky. Vane slabý vítr.

D1 na Vysočině je po chemickém ošetření 

Silný vítr způsobuje tvorbu sněhových jazyků a závějí na Třebíčsku. Na celé Vysočině jsou sněhové přeháňky. Úsek dálnice D1 je mokrý po chemickém ošetření, na silnicích první třídy jsou zbytky rozbředlého sněhu, na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Jihlavsku je na silnicích zledovatělá vrstva sněhu místy s vyjetými kolejemi. Všechny vozovky jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností.

Teploty se na Vysočině pohybují od jednoho do osmi stupňů pod nulou, je zataženo, kromě Třebíčska vane na území kraje slabý vítr. Dohlednost je vlivem srážek snížena. Nejsou hlášeny žádné dopravní nehody.

K jízdě se zvýšenou opatrností nabádají motoristy silničáři také ve Zlínském kraji. Opatrní by měli být hlavně na Vsetínsku, kde po nočním sněžení rozbředlý nebo ujetý sníh leží téměř na všech cestách. Silničáři proto varují před jízdou bez zimního vybavení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na Vsetínsku v noci místy napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. S ujetým sněhem proto musí řidiči počítat hlavně na silnicích nižších tříd, ve vyšších polohách jsou navíc místy vyjeté ledové koleje. Viditelnost v okrese snižují další sněhové přeháňky. V ostatních částech kraje je většina silnic mokrá po chemickém ošetření, sjízdná se zvýšenou opatrností.

Pozor v Krušných horách 

Řidiči v Ústeckém kraji by si měli dávat pozor na silnicích zejména v oblasti Krušných hor, kde jsou na silnicích první třídy zbytky sněhu po pluhování. V západní části kraje se vyskytují občasné sněhové přeháňky. Na silnicích nižších tříd je ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem kromě Krušných hor i na Děčínsku. Vyplývá to z dopravních informací na webu Ředitelství silnic a dálnic.

V nižších polohách jsou silnice většinou mokré po chemickém ošetření, nebo suché a vymrzlé. Podle meteorologů bude ve čtvrtek v regionu oblačno, místy se sněhovými přeháňkami a odpoledne od severu může přijít trvalejší sněžení. Průměrné teploty mají odpoledne vystoupat maximálně na minus jeden stupeň Celsia.

V Liberci trvá kalamitní stav, šampionát ale není ohrožen 

V Liberci nadále platí kalamitní stav, který město kvůli přívalům sněhu vyhlásilo ve středu odpoledne. Ve městě i celém kraji v noci na dnešek napadlo do pěti centimetrů sněhu. Situace se tak sice uklidnila, ale meteorologové hlásí další sněžení, řekl Ladislav Šimerda z Technických služeb města Liberce, které úklid v ulicích zajišťují. Noční klid dal ale podle něj pracovníkům služeb čas na to, aby uklidili i okrajové části.

Většina města už je odklizená, návštěvníky lyžařského šampionátu žádné problémy nečekají. Střed města, parkoviště a přístupové komunikace k areálům na Ještědu a ve Vesci se uklízejí přednostně.

"Problémy mohou mít motoristé na některých úzkých silnicích v Kateřinkách a Radčicích, které zafoukává vítr a tvoří tam sněhové jazyky," řekl Šimerda. Ve čtvrtek tam proto technické služby chtějí nasadit sněhovou frézu, už ve středu ji museli poslat na silnici k vrcholu Ještědu. "Začneme také odvážet sníh z některých sídlišť, protože už ho tam není kam odhrnovat a čekáme další sněžení," dodal Šimerda.

Teploty v Libereckém kraji se po ránu pohybují od devíti do čtyř stupňů pod bodem mrazu. Většinou nesněží a vane jen mírný vítr. Hlavní tahy jsou většinou holé, na Semilsku ale mohou místy ležet zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd a v horských oblastech leží na vozovkách ujetá vrstva sněhu, vozovky navíc zužují vysoké sněhové mantinely. Motoristé by tam měli jezdit opatrně, a pokud nemají zimní výbavu, do hor nevjíždět.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších 

Horská služba v Krkonoších po několikadenním sněžení vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Na hřebenech leží 120 centimetrů sněhu.

Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí je nejvyšším stupněm vyhlašovaným v Krkonoších. Naposledy byl podle informací ČTK vyhlášen v únoru roku 2006. Zřejmě nejkritičtější byla situace v lednu 2002, kdy na některých svazích sněhová vrstva dosahovala až osmi metrů. Horská služba tehdy uvažovala i o odstřelu lavin, ale vedení Krkonošského národního parku a tehdejší okresní úřad to zamítly.