Brněnský soudce Tomáš Kurfiřt potrestal ve středu čtyři fanoušky ostravského Baníku za jejich řádění na nedělním fotbalovém utkání první ligy v Brně. Tři budou muset vykonat veřejně prospěšné práce, čtvrtý původem z Polska byl vyhoštěn na pět let ze země. Jednání pátého zadrženého bude projednáno v hlavním líčení, řekl po jednání s fanoušky soudce.

Tři fanoušci dostali veřejně prospěšné práce v rozmezí od 250 do 400 hodin. Do jejich odpracování mají zákaz vstupu na utkání pořádaná Českomoravským fotbalovým svazem.

 

Čtěte více:

 

Čtvrtého českého občana čeká hlavní líčení u brněnského městského soudu. V minulosti byl již trestán, což bude mít vliv na budoucí verdikt. Protože soudce neměl všechny informace k jeho dřívějšímu chování, musel rozhodnutí o jeho trestu odložit.

"Potrestáni byli za to, že na sportovním utkání vběhli na hrací plochu, neuposlechli výzvy, aby se vrátili do svého sektoru, a napadli ochranku. Kvůli jejich jednání bylo utkání o 20 minut opožděno," uvedl soudce.

Nová praxe vydržela pár minut

Nedělní fotbalový zápasy mezi FC Brno a Baníkem Ostrava byl prvním utkáním, které se mělo konat podle nové dohody mezi policií a Českomoravským fotbalovým svazem. Ta říká, že policisté už nebudou nově suplovat pořadatelskou a bezpečnostní službu na fotbalových stadionech, ale bezpečnost a pořádek tam mají zajistit pouze sami pořadatelé.

Hned napoprvé se ale nepovedlo novou dohodu, která je podepsána podle zákona platného od začátku letošního roku, uvést do praxe. Policisté byli v Brně v pohotovosti jako vždy při zápasech Baníku či Brna. Tentokrát však chtěli bránit výtržnostem jen ve městě a před stadionem. Zajištění pořádku na stadionu ale pořadatelé v Brně nezvládli.


VIDEO:

"Baníkovci utrhli tyč, kterou ohrožovali ochranku. Část z nich přelezla plot a dostala se na hrací plochu," řekla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová. Brankou vnikla zhruba stovka fandů do prostoru za hrací plochou. Baníkovci převrhli reklamu a snažili se vniknout do jiného diváckého sektoru. Člena ostrahy vyhodili přes zábranu na hrací plochu.

Smlouvu o rozdělení kompetencí podepsali na začátku minulého týdne policejní ředitel Oldřich Martinů a předseda ČMFS Pavel Mokrý. Dohoda určuje, jak reagovat na nový zákon o policii, který platí od nového roku. Ten mimo jiné vylučuje, že by policisté suplovali pořadatele na sportovních utkáních a řeší i náhrady spojené s případným zásahem.

Související