Plánovači generálního štábu připraví už v březnu svůj návrh podoby zahraničních misí české armády pro rok 2010. Úkol jim po nedávných průtazích se schvalováním misí pro letošní rok v Poslanecké sněmovně dala ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ve středu poznamenal, že v ideálním případě by měl po nutném souhlasu vlády parlament o misích pro příští rok hlasovat ještě do parlamentních prázdnin, tedy do počátku července.

Podle představ ministerstva i vojáků by také poslanci mohli některým misím, například jednotkám v operaci KFOR v Kosovu, schválit mandát na dobu delší než je dosud obvyklý jeden rok. O zvážení takové možnosti ve středu Picek požádal členy sněmovního branného výboru. "Zvětšilo by to naši jistotu," vysvětlil.

Čtěte také

Poslanci loni v prosinci poprvé v historii neschválili ministerstvem obrany připravený plán misí pro letošní rok. Oficiálním důvodem, proč poslanci opoziční ČSSD pro materiál nezvedli ruku, byly jejich nejasnosti se zvyšováním počtu českých vojáků v misích v Afghánistánu. Zřejmě však šlo především o snahu posílit pozici sociální demokracie při tvrdých vyjednáváních s vládou o poplatcích ve zdravotnictví a dalších tématech.

Hrozilo rychlé stažení vojáků

Armáda se tak dostala do nepříjemné situace, kdy musela vážně začít uvažovat o způsobu, jak muže a ženy ze zahraničí v co nejkratší době stáhnout.

Vláda pak nejprve pobyt vojákům v cizině prodloužila o 60 dní svým exekutivním rozhodnutím. V lednu pak schválila přepracovanou verzi misí, která brala v potaz opoziční výtky. Přes napětí ve sněmovních kuloárech, které panovalo do poslední chvíle, poté pro materiál hlasovali i někteří opoziční poslanci.

Představu, že by některé dlouhodobé mise byly schvalovány na více let, před novináři už v lednu nastínil premiér Mirek Topolánek (ODS).