Šéfredaktor deníku Právo Zdeněk Porybný ve středu napsal komentář, podle něhož byl v posledních týdnech z různých míst opakovaně varován před pokračováním v dosavadním, údajně nepříznivém psaní o sociální demokracii. To by podle něj mohlo mít za následek ztrátu inzerce firem, jejichž management je jmenován nebo ovlivňován státem.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek odmítl, že by s tím měla jeho strana cokoliv společného, a vyzval Porybného, aby předložil důkazy, nebo se omluvil.

Porybný dopoledne na dotaz serveru Novinky.cz, zda se v těchto aktivitách angažuje například volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, odpověděl "no comment".

Čtěte také:

"Jak je něco takového v době, kdy je ČSSD v opozici, vůbec možné? Nechci si hrát na detektiva, ale někdo zjevně sází na to, že část současných podnikatelských či politických ´elit´ už najisto počítá s volebním vítězstvím soc. dem. a chce se předem nějak zavděčit krocením ´neposlušných´ médií. Mohu k tomu říct jen jedno: Právo od své nezávislosti pod žádným tlakem neustoupí. Naštěstí jsou to čtenáři, a ne stranické zákulisí, kdo posuzují, zda píšeme pravdivě a zda si zasluhujeme jejich důvěru," napsal Porybný v glose.

Záležitost dal do souvislosti s nezávislostí médií a svobody slova. Ve vyjádření pro server Novinky.cz, jenž je on-line magazínem Práva a serveru Seznam.cz, doplnil, že v této chvíli mu šlo hlavně o veřejné pojmenování problému, který se podle něho stává s blížícími volbami akutním.

 

blog.ihned.cz

 

Paroubek: Jsem šokován 

"Já jsem šokován vyjádřeními pana šéfredaktora Práva Porybného. Myslím, že by pan šéfredaktor měl okamžitě předložit důkazy pro svá tvrzení, že někdo ze sociální demokracie ovlivňuje údajně inzerenty Práva nebo i jiných novin. Pokud toto nedoloží, tak by se měl veřejně omluvit a čekám, že to učiní co nejrychleji," reagoval Paroubek.

Předseda nejsilnější opoziční strany uvedl, že nepovažuje za slušné, "pokud šéfredaktor nějakých novin svádí svá podnikatelská selhání, to znamená pokles nákladu, kvality novin a pokles počtu inzerentů na nějakou třetí sílu". Šéfredaktor Porybný by se nad sebou měl zamyslet a vyvodit osobní důsledky, dodal Paroubek.

Podle počtu průměrně prodaných nákladů bylo Právo v závěru loňska mezi deníky na čtvrtém místě s nákladem téměř 144 000 výtisků. ČSSD má výhrady proti zpravodajství a komentářům takřka ve všech médiích.

Související