Česká televize tají informace o tom, kolik peněz platí Ochrannému svazu autorskému (OSA) za hudbu, kterou používá ve svých pořadech. Přitom právě tato smlouva upravuje podmínky obchodu, při kterém ve veřejnoprávní televizi vznikaly podvody s falšovanými výkazy o použité hudbě.

Smlouvu odmítá televize zveřejnit přesto, že se jedná o hospodaření s penězi z koncesionářských poplatků. "Obsah smlouvy mezi Českou televizí a OSA je důvěrný," uvedl na dotaz serveru iHNed.cz mluvčí České televize Ladislav Šticha. Mluvčí pouze potvrdil, že televize si s autorským svazem sjednala roční paušální částku.

Čtěte více:

Informační embargo uvalila televize na obchod v hodnotě desítek milionů korun. Podle informací od zdroje, který má přístup k detailům smluv chránících autorská práva, platí Česká televize měsíčně přibližně pět milionů korun za práva využívat hudební nahrávky.

O detailech smlouvy nechce mluvit ani OSA. "Respektujeme, že obsah smluv, které mezi sebou uzavírají dva subjekty, je důvěrný a zveřejňuje se jen v krajních případech," řekl serveru ředitel OSA Roman Strejček.

Nikdo z lidí, kteří měsíčně platí České televizi 135 korun, tak nemá možnost si ověřit, zda televize vynakládá svěřené peníze hospodárně a zda například neuzavírá nevýhodné smlouvy.

ČT: Koncesionáři o nic nepřijdou

Server iHNed.cz a Hospodářské noviny jako první upozornily na to, že v České televizi byla podvodně vykazována hudba použitá v jejích pořadech. Pomocí nepravdivých údajů přisuzovaly výkazy část použité hudby ve prospěch skladatele Karla Zelenky alias Charlie Greena. "Při jedné z kontrol se ukázalo, že u jednoho kontrolně vybraného pořadu byla zapsána jako použitá skladba, v pořadu ve skutečnosti nezazněla. A podobná chyba se vyskytla i u dalších pořadů,“ řekl mluvčí televize Šticha.

Podle něj ale veškerá vykázaná hudba v České televizi - tedy i ta podvodně uvedená - je kryta celkovou paušální platbou a televizi ani přes podvod nemůže vzniknout žádná škoda. "Česká televize platí OSA jednotný roční paušál bez ohledu na počet použitých děl. Takže ČT a tím pádem ani televizní poplatníci nepřijdou ani o korunu," řekl Šticha.

Ale v tuto chvíli není vůbec jisté, že Štichův výklad utajované smlouvy bude platit a paušálem budou zaplaceny i podvodné skladby. Na otázku, zda OSA uzná tuto paušální platbu i pro pokrytí podvodně uvedených skladeb jeho ředitel Strejček uvedl: "To nyní nebudu komentovat. Čeká nás teprve diskuse s vysílatelem o celém případu."

Zkreslené výkazy ve prospěch Karla Zelenky vydávala v ČT dnes již bývalá vedoucí oddělení Správy hudebních děl Zdeňka Zelenková. Mluvčí potvrdil, že důvodem jejího odchodu byly právě chyby, které televize našla v její evidenci. „Chyby považujeme za natolik závažné, že i kdyby byly neúmyslné, tak by zakládaly důvod k tomu, aby v ČT už ten člověk nepracoval,“ řekl Šticha.

Rada ČT případ zatím neřešila 

Radu České televize, která je kontrolním orgánem ČT, o podvodech nikdo dosud z vedení  televize neinformoval. "Nevěděl jsem o tom nic. Na radě se nic takového oficiálně neprojednávalo," řekl serveru iHNed.cz člen Rady ČT Jiří Voráč. 

"Problém vidím v tom, že o celém problému neinformovala veřejnost sama Česká televize, ale odhalili ji novináři. Taková veřejná instituce, jakou ČT je, by měla být schopna informovat i o svých problémech a situacích, které jsou nepříjemné. ČT bohužel dělá sama sobě medvědí službu, když na jakékoliv problematické situace reaguje zastírající a arogantní rétorikou," dodal Voráč.

Poškozeni mohli být i autoři 

Falešným vykazováním použité hudby v pořadech ČT mohli být okradeni i přímo někteří autoři. Pokud totiž Zelenková připisovala některá hudební díla, která v pořadech ČT zazněla, neprávem Karlu Zelenkovi alias Charlie Greenovi, odměny za použití hudby nebyly vyplaceny pravým autorům, ale právě Zelenkovi.

Kolik peněz ale odteklo neoprávněně na Zelenkův účet zatím televize zjišťuje. "Probíhá interní šetření a kontrolujeme materiály, které paní Zelenková ochrannému svazu zasílala," řekl Šticha.

Televize zatím prověřila stovky pořadů. Za jak dlouhé období ale budou výkazy zpětně zkontrolovány určí podle vyjádření Štichy teprve průběh kontroly a zjištěná fakta. "Ročně jsou odvysílány desetitisíce pořadů. Uvětšiny z nich je i hudební složka a je tedy hlášena OSA," uvedl Šticha. Zelenková pracovala v oddělení Správy hudebních děl od dubna 2004. V České televizi byla od roku 1990.

Související