V noci na neděli zastřelil jednačtyřicetiletý muž čtyři lidi při rodinné oslavě v restauraci v Petřvaldu na Karvinsku. Mezi mrtvými je pachatelova bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž zbraň obrátil proti sobě, leží s vážným zraněním v nemocnici, řekla ČTK policejní mluvčí Soňa Štětínská.

V českém prostředí jsou případy, kdy střelec zabije více lidí najednou, spíše ojedinělé. Podle dostupných informací je událost v Petřvaldu zřejmě nejtragičtějším případem svého druhu v Česku za posledních několik desítek let.

Čtěte také:

Tragédie se odehrála mezi 01:00 až 01:30, na oslavě v tu dobu bylo zhruba deset lidí. Muž do restaurace vešel a začal okamžitě střílet. Zasáhl pětadvacetiletou dívku, její sedmačtyřicetiletou matku, padesátiletého otce a dalšího třicetiletého muže, kteří seděli v těsné blízkosti. Všichni byli na místě mrtví, uvedla policie. Vzhledem k věku zastřeleného muže není vyloučeno, že to mohl být přítel zastřelené dívky.

"Přestože první posádka rychlé lékařské pomoci dorazila na místo události během šesti minut od nahlášení, čtyřem postiženým již zasahující lékaři nemohli nijak pomoci. Lékaři záchranné služby u nich již mohli pouze konstatovat smrt," řekl mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Střelec byl v bezvědomí převezen do nemocnice

Podle policejní mluvčí muž po střelbě obrátil zbraň proti sobě a způsobil si vážná zranění, s nimiž byl odvezen do nemocnice. Zbraň kriminalisté na místě zajistili.

Muž, který střílel, byl po příjezdu záchranné služby v bezvědomí. Měl střelné poranění hlavy a byl v přímém ohrožení života. "Posádka zajistila pacientovi dýchací cesty intubací a připojila jej k umělé plicní ventilaci," uvedl Humpl. Záchranáři poté muže v doprovodu policie převezli na urgentní příjem fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Záchranáři ošetřili i dva další lidi, kteří sice nebyli zraněni, ale jevili známky akutní stresové reakce a rozrušení. Lékaři jednatřicetiletému muži a čtyřiačtyřicetileté ženě podali léky, jejich stav však nevyžadoval hospitalizaci.

V Česku k činu vedou pachatele obvykle rodinné, sousedské či dokonce obchodní spory, významnou roli hraje často i alkohol. K nejznámějším patří případ otce a syna Pacovských, kteří v červenci 2003 zastřelili v Litvínovicích na Českobudějovicku tři muže z jedné rodiny. Ti se přátelili s Pacovského bývalou manželkou a podle některých svědků byl útok pomstou za to, že rodina ženě pomáhala. O necelý rok a půl později pak v Tučapech na Táborsku postřílel po hádce tehdy pětadvacetiletý Miloslav Širůček otce, matku a bratra.

Související