Detektiv, který pracoval na známém spisu Krakatice, bude nejspíš veřejně mluvit o nejcitlivějších policejních zjištěních posledních let. Členové parlamentního bezpečnostního výboru rozhodli s tím, že zároveň navrhnou sněmovně, aby kvůli spisu vytvořila zvláštní vyšetřovací komisi.

Politici musí mlčet 

Spis Krakatice mapoval aktivity zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména některých politiků včetně ministra vnitra Ivana Langra (ODS).

Ministr Langer výboru navrhoval, aby požádal o zbavení mlčenlivosti i další lidi, kteří mohli přijít se spisem do styku. Šlo především o bývalé a současné policisty, ale také například o jeho předchůdce - Stanislava Grosse a Františka Bublana (oba ČSSD) či jeho samotného. Langrův návrh však neprošel.

Předseda výboru Bublan navrhne sněmovně, aby se otázkou zbavení mlčenlivosti Tichého zabývala již příští úterý. Expolicista by poté mohl vypovídat nejen před policejní inspekcí, ale také před výborem. Jeho členové požadují, aby mohl promluvit i o vyšetřování případů uprchlých podnikatelů Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra.

Kudy unikaly informace?

Policista již dříve požádal o zbavení mlčenlivosti Langra s tím, že se chce bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Ministr mu ale nevyhověl. Vysvětlil to tím, že ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Policista ale požádal jako fyzická osoba.

Tichý a jeho tým od poloviny 90. let vyšetřovali aktivity podnikatele Mrázka a založili spis Krakatice. Ze spisu se ztratilo asi 1600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace ze spisu vynesl. Kontroverzní podnikatel Mrázek byl zavražděn v lednu 2006, jeho smrt zůstala neobjasněná.