Česká televize v pondělí večer odvysílá reportáž o vyšetřování někdejšího poslance ČSSD Petra Wolfa, který ve sněmovně občas hlasuje s vládní koalicí. Reportáž už teď vyvolává neklid na politické scéně. Blízký kolega premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík se údajně dokonce pokoušel Topolánkovým jménem přesvědčit reportéra České televize, aby reportáž stáhnul. Zjistila to Mladá fronta Dnes.

Wolfovy obchodní aktivity už půl roku zkoumá policie. Údajně měl zneužít několikamilionové státní dotace.

Dalík si podle listu pozval reportéra České televize Dalibora Bártka a vysvětloval mu, že zveřejnění reportáže může mít dalekosáhlé následky. "Myslím, že když se zveřejní to, co říkáte, tak už ho nic nezachrání. A buď prostě rezignuje, nebo ho sněmovna vydá. Každopádně těžko bude vládu držet, a když ji bude držet, tak to bude vládě škodit," říkal Dalík na nahrávce, kterou reportér pořídil.

"Požádal mě o to premiér, abych mu pomohl, tak to zkouším," tvrdil Dalík. Později dodal, že premiér ho sice prosil o pomoc, ale žádost o stažení reportáže už je prý Dalíkovou vlastní akcí. "Pan premiér mě požádal, abych mediálně pomohl panu poslanci Wolfovi. To, že jdu za panem Bártkem, nevěděl. Byla to soukromá schůzka."

Wolf je Dalíkovu akcí zaskočen. "On tam je takto natočený? To je síla. To je zajímavé, že tam šel a takto mluvil. To je úplně divné. Nevím, co si o tom mám myslet. Standardně asi někoho zažalujeme, a to je vše," cituje MF Dnes Wolfa.

Topolánek se k celé věci nechce vyjadřovat. Podle vládní mluvčí Jany Bartošové ale premiér Dalíka o pomoc nežádal.

Poslanec ČSSD, který podržel Topolánkovu vládu

Poslanec Petr Wolf na sebe prakticky od počátku svého působení ve sněmovně váže pozornost. Před časem, když byl ještě ve sněmovních lavicích nováčkem v řadách ČSSD, se zdržel jednoho z klíčových hlasování a pomohl tak získat Topolánkově vládě důvěru. Wolf tehdy hovořil o "omylu", namísto předepsaného "proti návrhu" totiž řekl "jsem proti návrhu".

Později ale začal mluvit pro americký radar a kritizoval také předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, že na něj údajně naléhal při prezidentské volbě. V červnu 2008 Wolf opustil řady ČSSD.

Související