Šrotovné se vrací do hry. Na pondělním večerním jednání se totiž dohodla vláda s ČSSD, že pustí návrh sociálních demokratů na zavedení šrotovného do dalšího projednávání.

A pro socialisty je příspěvek 25 tisíc na nové auto při vyřazení starého takovou prioritou, že jsou dokonce za jeho prosazení a za několik dalších protikrizových bodů z jejich programu ochotni jednat i o podpoře slev na sociální pojištění, které prosazuje vláda.

Utrácet, nebo snížit daně?

V pondělí pozdě večer se na ministerstvu financí dohodli ekonomičtí ministři Topolánkovy vlády Miroslav Kalousek, Petr Nečas a Martin Říman se svými stínovými protějšky na tom, že ODS v úterý socialistům umožní poslat všech jejích 15 návrhů do dalšího projednávání ve sněmovně.

"My na oplátku nebudeme navrhovat zamítnutí tří vládních návrhů, které se budou projednávat v pátek. Navíc si vzájemně podpoříme zkrácení lhůty pro projednání zákonů na 30 dní," řekl HN v pondělí večer stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Mezi ODS a ČSSD se navíc rýsuje i dohoda na obsahu protikrizového balíku. Socialisté v pondělí večer vůbec poprvé připustili, že jsou ochotni jednat o slevách na sociálním pojištění. Za to chtějí od ODS, aby jim pomohla ve sněmovně prosadit nejen šrotovné, ale i další věci.

"Kromě zavedení šrotovného je pro nás klíčové i zvýšení podpor v nezaměstnanosti, zvýšení slev na dani a 13. důchod," dodal Sobotka. "Jsme o prioritách ČSSD ochotní jednat. Musí ale slíbit, že nám pomůže schválit slevy na sociální pojištění," řekl HN po večerním jednání ministr průmyslu Martin Říman.

Kromě toho se ODS s ČSSD shoduje i na zrychlení odpisů a na novele insolvenčního zákona, který umožní, aby podnik, kterému hrozí bankrot, vyplatil zpětně zaměstnancům tři měsíční platy.

Dohoda o vládě vázne

Shoda na řešení krize je přitom klíčová pro dohodu ODS a ČSSD o nové vládě, která by dovedla Česko k předčasným volbám. O nich v pondělí večer znovu jednali Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Jiří Čunek a Martin Bursík. Slíbili si, že budou dále jednat. Jako nutnou podmínkou si stanovili právě kompromis v boji proti recesi.

Ještě odpoledne lidé z okolí premiéra avizovali, že dohoda mezi oběma stranami zřejmě nebude. A úplně stejně mluvili i lidé z okolí Jiřího Paroubka.

Paroubka i Topolánka přitom tlačí čas. Václav Klaus může kdykoli "sesadit" Topolánka z postu premiéra a v pondělí zopakoval, že chce dohodu ODS a ČSSD rychle."Vláda v demisi je polovládou a myslím, že je v zájmu naší země, aby v co nejkratší době byla plnohodnotná vláda," vzkázal Paroubkovi s Topolánkem Klaus.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru