Bezpečnostní informační služba (BIS) zřejmě nevyhoví vládě a nezveřejní zprávu o pozadí takzvané kauzy Savoy, tedy schůzky v pražském hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD) před loňskou volbou prezidenta. Informovala o tom ve středu Česká televize (ČT). Zveřejnění videonahrávky zachycující schůzku mělo prý například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. BIS se obává, že odtajnění by vytvořilo nebezpečný precedens, uvedla ČT.

"Když jednou něco odtajníme, tak vlastně proč bychom to nemohli zopakovat za měsíc, za půl roku, za rok. Ale má vůbec taková zpravodajská služba existovat? Má se jmenovat zpravodajská? Nebylo by lépe ji zrušit?" uvedl pro ČT mluvčí BIS Jan Šubert.

Poslance rozhodnutí nepřekvapilo

Poslanci se rozhodnutí BIS podle ČT příliš nediví. "Pokud budeme brát vážně veškerá pravidla, která tady byla za dobu 20 let nastavena, tak není tak jednoduché zveřejnit informace zpravodajských služeb," řekl ČT poslanec Jeroným Tejc (ČSSD).

Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) tvrdí, že důkazy o manipulaci má a je připraven je předložit při uzavřeném jednání dolní komory. Podle něj celou věc řídili a organizovali někdejší šéf české civilní rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, který je nyní odpovědný za marketing opoziční ČSSD. Oba to ale popřeli.

Po jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS poslanec Tejc ČTK řekl, že premiér nemá pravdu, když říká, že existovalo spiknutí s cílem ovlivnit loňskou volbu prezidenta republiky.

Státní zástupci nadřízeným žalobcům navrhli, aby postavili před soud dva obviněné v takzvané kauze Savoy, řekla ve středu ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle dřívějších informací jde o bývalého pracovníka rozvědky a bývalého policistu.