Šéf statistického úřadu Jan Fischer se dozvěděl o tom, že bude novým českým premiérem, v pátek v noci od dosluhujícího předsedy vlády Mirka Topolánka. Moc dlouho se prý nerozmýšlel. S jeho jménem pak bez problémů souhlasila i ČSSD. Koalice a sociální demokraté už mají rozdělená ijednotlivá křesla ministrů, která budou obsazovat. Jasno už je i v  termínu předčasných voleb.

Topolánek oznámil výsledky jednání politiků v neděli v Kramářově vile. "Je to dohoda předběžná, musí ji schválit ještě jednotlivé strany," řekl Topolánek.

To by ovšem neměl být takový problém. Rozhodující bude, zda dohodu poté přijme prezident Václav Klaus, který premiéra jmenuje a až poté nová vláda žádá ve sněmovně o důvěru.

Ještě není jasné, jací konkrétní ministři by měli ve Fischerově vládě zasednout. Vládní koalice se ale v neděli definitivně dohodla na tom, jaká budou jednotlivé strany navrhovat ministerstva. "Na straně koalice by měla být ministerstva obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury a zdravotnictví. ČSSD bude garantovat a schvalovat nominace na resortech zahraniční věci, vnitro, průmysl a obchod, zemědělství, evropské záležitosti, práce a sociální věci a místní rozvoj," prozradil v neděli předseda ODS Topolánek.

Vizitka příštího premiéra Jana Fischera - ZDE

Dokument: Doslovné znění smlouvy mezi koalicí a ČSSD o nové vládě - ZDE

Předčasné volby budou 9. a 10. října, i to je domluveno. Fischerova vláda bude mít dva základní úkoly: dovést zemi k volbám a začít připravovat státní rozpočet na příští rok.

Šéf lidovců Jiří Čunek doplnil Topolánka, že vláda bude mít také mandát postupovat podle protikrizového balíčku, na kterém se domluví koalice s ČSSD. "KDU-ČSL trvalo na tom, aby současná vláda dovládla předsednictví, ale nešlo to prosadit," dodal Jiří Čunek.

Topolánek řekl, že považuje za nemožné, aby v prozatímní vládě zasedl někdo z jeho vlády, která padla poté, co jí opozice a čtyři koaliční poslanci vyslovili před pár dny nedůvěru.

Topolánkova slova vzápětí potvrdil na samostatné tiskové konferenci i Jiří Paroubek (ČSSD).  "V té nové vládě nebude nikdo ze současných ministrů v demisi, i když zelení bojovali za pana Schwarzenberga," řekl Jiří Paroubek. "Bude to vláda nestranických odborníků, to je jasné," dodal Paroubek.

Socialisté pak na oplátku koalici slíbili, že do složení vlády nebudou zasahovat komunisté. "Jména možných ministrů, která zatím znám, jsou pro mě garancí, že zatím s komunisty konzultována nebyla," řekl Topolánek. 

Fischer se svými hlavními úkoly od začátku počítá. Po pěti měsících premiérování se chce tento loajální úředník vrátit zpět k číslům. "Jsem člověkem bez jakýchkoliv dalších politických ambicí," řekl HN Fischer.

Mora odmítl

Výběr politiků na post předsedy vlády byl překvapivý. Vládní politici v neformálních rozhovorech ještě v neděli odpoledne tvrdili, že v čele úřednické vlády bude buď náměstek vicepremiéra pro evropské záležitosti Marek Mora, nebo současný ministr financí Miroslav Kalousek.

Mora ale nabídku odmítl. Kalousek o ní nevěděl a sám takovou variantu zpochybňoval. "Domnívám se, že z hlediska předsednictví EU je potřeba, aby alespoň v čelé vlády stála politická osobnost. Mimo jiné i z tohoto důvodu jsou spekulace o mé osobě zcela mimo realitu," odpověděl HN Mora.

Požadavek Mory, který je zkušeným znalcem Evropské unie, Jan Fischer nenaplňuje. Přesto si ale věří, že předsednictví jeho úřednický kabinet zvládne bez problémů dokončit. Své kroky chce konzultovat s lidmi, kteří měli dosud předsednictví na starosti. "Budu si rozhodně cenit jejich odborných rad a zkušeností," řekl HN.

Signál pro prezidenta

Šéf zelených Martin Bursík k nedělní dohodě řekl, že politici dohodli smlouvu o smlouvě budoucí. "Poslali jsme tím jistý signál panu prezidentovi, a překlenovací vláda tím může minimalizovat dopad škod, které v souvislosti s pádem vlády, která vedla EU, utrpěla Česká republika," uvedl Bursík. 

V pražské Kramářově vile zastupovali ČSSD Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach a "šedá eminence" sociální demokracie Jaroslav Tvrdík. O výsledcích jednání však informovali samostatně, nikoliv spolu s koalicí.

Paroubek slíbil, že v pondělí bude o dohodě politiků informovat prezidenta Klause. "Informovat znamená třeba telefonovat," dodal.

Vizitka příštího premiéra

  • Jméno: Jan Fischer
  • Datum a místo narození: 2. ledna 1951, Praha
  • Vzdělání: Vystudoval na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze obor statistika a ekonometrie v roce 1974. V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.
  • Současná funkce: Od dubna 2003 je předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Předchozí zaměstnání a funkce: Do ČSÚ nastoupil již po vysoké škole; v roce 1990 se stal místopředsedou tohoto tehdy ještě federálního úřadu (ve funkci zůstal i po vzniku ČSÚ). Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru. Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do jmenování předsedou ČSÚ byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky VŠE.
  • Členství v politických stranách: Nyní bez politické příslušnosti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.
  • Rodina: Je podruhé ženatý a je otcem tří dětí.