Od tragické nehody na ostravské jednokolejce, při níž zemřeli tři lidé a desítky dalších byly zraněni, uběhl již celý rok. Na odškodnění však stále ještě čeká deset lidí. Příčinou průtahů s odškodněním je především délka jejich léčení a zdravotní komplikace. Mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht uvedl, že šesti z nich již byly vyplaceny zálohy a další by měly následovat. Odškodnění se celkem týká 87 lidí, dopravní podnik zatím vyplatil z pojistky i ze svého šest milionů korun.

K nehodě došlo loni 11. dubna mezi zastávkami Poruba koupaliště a Vřesina. Během roku Petr Hroch, jeden z řidičů, který nepočkal na určeném místě na křížení s protijedoucí tramvají, dostal tříletý nepodmíněný trest a nyní čeká na odvolací soud. Na jednokolejné trati už existuje funkční elektronické zabezpečovací zařízení, které má v budoucnu podobným srážkám zabránit.

Ostravskému dopravnímu podniku se po kolizi přihlásilo celkem 76 cestujících. Do seznamu lidí majících právo na odškodnění přibylo i 11 pozůstalých po třech cestujících, kteří vážnou dopravní nehodu nepřežili. Odškodnění jim vyplácí Česká pojišťovna z pojistky dopravce. Ta poškozeným už vydala asi čtyři miliony korun. "Nad rámec zákonných povinností jsme 83 poškozeným z rozpočtu dopravního podniku vyplatili další dva miliony korun," dodal Albrecht.

Celkem deset žadatelů zatím stále čeká na odškodné od pojišťovny. "Neumožnil to jejich zdravotní stav. Jedná se o cestující, kteří při nehodě utrpěli střední a těžká zranění s dlouhodobým léčením a komplikacemi. Proto jsme se rozhodli vyplatit zálohy, které budou v rámci konečné dohody vypořádány," uvedl mluvčí dopravního podniku.

Celkem bylo v tramvajích u nehody 87 cestujících. Tři zemřeli, 11 dalších utrpělo těžkou újmu na zdraví s léčením delším než šest týdnů, 29 lidí bylo zraněno středně těžce a 22 osob utrpělo poranění lehká. Hmotná škoda byla vyčíslena na nejméně 2,5 milionu korun.

Související