Opoziční ČSSDbude trvat na zavedení šrotovného v Česku ještě letos na podzim, tak jak se její vyjednavači dohodli s koaličními stranami. Řekl to v nedělním diskusním pořadu Partie televize Prima předseda ČSSD Jiří Paroubek. Reagoval tím na vyjádření odcházejícího premiéra Mirka Topolánka (ODS) pro sobotní Mladou frontu Dnes, že Česká republika v tomto roce šrotovné nezavede, protože to tuzemské automobilky nepotřebují.

"Myslím si, že je to (vyjádření Topolánka) mimo dohodu, kterou udělali naši vyjednavači. Naši vyjednavači se dohodli, že to šrotovné bude buď od 1. září, nebo od 1. října," prohlásil Paroubek. Dodal, že do podzimu budou mít tuzemské automobilky díky šrotovnému v okolních zemích dostatek zakázek a příspěvek v Česku by pro ně byl na podzim novým impulzem.


Zavedení šrotovného prosadila ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty 500.000 korun. Jde zatím jen o dohodu obou stran, konečné rozhodnutí o šrotovném zůstává na vládě.

 

Topolánek:  České automobilky nestíhají pokrýt zakázky z ciziny

"Šrotovné je věc, která nebude letos v České republice zaváděna. Je to připraveno, souhlasíme s tím, ale naše automobilky nepotřebují šrotovné. Nyní nejsou schopny naplnit poptávky vyvolanou šrotovným v Německu, Francii, na Slovensku," řekl ale MfD Topolánek.

Podle něj je šrotovné připraveno a zavést jej může jakákoli vláda, pokud tomu bude v případě poklesu poptávky zapotřebí. "Čili šrotovné beru jako situační daň za prosazení našich návrhů," shrnul odstupující premiér. Také ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) dává přednost tomu, aby šrotovné letos zavedeno nebylo.


Šrotovné už zavedly některé sousední státy. Slovenská vláda vyplatí kupci nového auta až 1500 eur v případě, že prodejce bude ochoten zlevnit vůz nejméně o 500 eur. Pokud prodejce nesleví, státní příspěvek bude jen 1000 eur.

Německo nabízí prémii ve výši 2500 eur (přes 68.000 Kč) každému, kdo si koupí nový vůz a nechá sešrotovat nejméně devět let starý. Prémii za nákup nového auta letos zavedly také Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a chystá ji Rakousko.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru