Úřednická vláda premiéra Jana Fischera by mohla podle předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka snížit ceny elektřiny přerozdělením zisků ČEZ a na základě současného zákona o cenách. Poté, co lidovecký předseda svůj plán představil designovanému premiérovi a novinářům, ozval se bývalý Čunkův kolega z vlády Mirek Topolánek.

„Je to populistická výzva, která je podobná výzvám sociální demokracie a je pouhým lákáním voličů,“ řekl Topolánek pro Českou televizi naplno, co dříve balil do slov o omezené možnosti mandátu vlády ohledně cen energií.

Fisher byl při hodnocení Čunkova nápadu zdrženlivější. Uvedl, že návrh lidovců nechce zatím komentovat a že si počká na zpracování analýzy dopadů.

Podle Čunka by se mohly ceny elektriky snížit až o 15 procent.

Čunek uvedl, že ČEZ letos plánuje akcionářům uvolnit 56 procent svého zisku na výplatu dividend. Mohl by však podle něho rozdělit celý zisk, čímž by stát jako hlavní akcionář získal a malé akcionáři netratili. ČEZ letos plánuje vyplatit dividendu 50 korun za jednu akcii. Čunek uznal, že by tím ČEZ mohl tratit peníze na investice, poznamenal však, že jako jediný podnikatelský subjekt ČEZ nepůsobí v tržním prostředí.

Použijme zákon o cenách, řekl Čunek 

Čunek už dříve proklamoval, že za Fischerem přijde s návrhem snížit ceny elektrické energie, zatím ale nechtěl upřesnit, jak by ke snížení mělo dojít. Uvedl jen, že to lze s využitím současně platné legislativy. Dnes Čunek upřesnil, že zákon o cenách umožňuje regulovat ceny energie v případě mimořádných situací. Za mimořádnou situaci se dá podle Čunka považovat právě ekonomická krize.

Podle Čunka je výhodou nepolitické vlády to, že se zpřetrhají údajně úzké vazby politiků na ČEZ. Čunek prý svůj návrh konzultoval s odborníky, se zástupci ČEZ o tom ale zatím nehovořil.

Související