Evropa by měla banky působící na jejím území podrobit stejné zátěžové zkoušce, jakou nyní procházejí banky ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekl v úvodu zasedání evropských ministrů financí zástupce Finska Jyrki Katainen. Podle něj by takový přístup pomohl obnovit důvěru v bankovní sektor a zlepšit podmínky pro hospodářské oživení.

Zatím není známo, jak zareagují na jeho návrh ostatní ministři. 

"Potřebujeme celoevropskou metodu, která by vystavila banky zátěžové zkoušce. V první řadě proto, že nemoc ekonomiky se jmenuje bankovní krize a my nemůžeme očekávat žádné oživení reálné ekonomiky, dokud se do bankovního sektoru nevrátí důvěra," řekl Katainen.

"Proto potřebujeme jednotná pravidla zátěžových zkoušek pro banky, a to pro největší banky v Evropě, které působí na území více států. V Česku z takových bank působí například Erste (Česká spořitelna) či Komerční banka vlastněná Société Generale.

Testy mohou jen prospět

Podle ekonomů by mohla být zátěžová zkouška bank v Evropě jedině ku prospěchu. "V případě evropských bank je situace poněkud vážnější než u bank amerických, tudíž pro uklidnění trhů by to bylo dobré," řekl pro iHNed.cz ekonom David Marek.

Podle Marka už dříve Mezinárodní měnový fond (MMF) provedl jistý druh zátěžových testů a propočítal kapitálovou sílu u evropských a amerických bank. Z tohoto testu vyšlo, že na evropské banky dopadne recese více. 

Očekávané zátěžové zkoušky v USA

Ve Spojených státech se zátěžové zkoušce musí podrobit 19 největších bank. Částečné výsledky už jsou k dispozici, úřady je ale probírají pouze s managementem každé banky. Zveřejnění se očekává ve čtvrtek.

Smyslem zátěžových zkoušek v USA je ověřit, zda by velké banky obstály v příští hluboké recesi. Vláda už by finančně pomohla asi jen takovým bankám, které by měly problémy s likviditou, ale v základu by byly zdravé.