Česko si připomíná 64. výročí ukončení druhé světové války.

V Praze se už ráno konal pientní akt, při kterém prezident republiky Václav Klaus, předseda Senátu Přemysl Sobotka a odstupující premiér Mirek Topolánek položili věnce k pomníku československých legionářů na pražském náměstí Pod Emauzy.

Vojáci, politici, pamětníci a další lidé uctí na řadě míst v celé zemi vítězství spojenců nad nacismem v roce 1945. Součástí svátečního dne je přísaha nových vojáků. Prezident Václav Klaus naopak zrušil tradiční povyšování důstojníků do generálských hodností.

Generálové od Topolánka 

Tradiční součástí akcí spojených s oslavami Dne vítězství bylo v minulých letech i povyšování důstojníků do hodností generálů. Prezident však letos poprvé ve své funkci nové generály jmenovat nebude. Klausův mluvčí uvedl, že jmenování generálů se kvůli nedostatku času odsouvá na pozdější termín. Podle médií ale prý prezident nechce povýšit důstojníky, které navrhla odstupující vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Topolánek se na summitu rozloučil s předsednictvím, diplomaté ho chválili - čtěte ZDE

Vzpomínkové akce na počest vítězství nad nacistickým Německem a k uctění obětí druhé světové války se budou konat i v jiných městech, mimo jiné v Hradci Králové, v Mladé Boleslavi nebo v Písku. Odpoledne například vyjedou vojenská historická vozidla z Hořic v Podkrkonoší do Velichovek na Náchodsku. Následovat má ukázka bitvy americké jednotky s německou posádkou.

Související