Vláda by se měla zabývat takzvaným náhubkovým zákonem. Premiér Jan Fischer to řekl Respektu s tím, že zákon vidí jako problém. "Budu to řešit a budu to dávat vládě k projednání," cituje nového předsedu vlády týdeník, jehož aktuální číslo vyjde v pondělí.

Šéfredaktoři několika českých médií, tištěných i elektronických, tento týden dopisem Fischera požádali o to, aby zvážil nápravu náhubkového zákona. "Neschovám ten společný dopis šéfredaktorů českých médií do šuplíku. Když ale budu mluvit osobně, tak některé věci jako problém v tom zákoně vnímám a rozhodně jsem ochoten zahájit o něm debatu. Vím, jaké vám dělá potíže, jak vy ho nazíráte," řekl premiér redaktorům Respektu.

Sporná norma zakazuje zveřejnění údajů, které by mohly vést ke zjištění totožnosti oběti mladší 18 let, u dospělých pak hlavně v případě násilných trestných činů. Sněmovna do ní navíc oproti původnímu návrhu přidala i zákaz zveřejňování informací z policejních odposlechů. Zákon se dostal i na půdu Evropského parlamentu. Jeden z německých europoslanců kvůli náhubkovému zákonu interpeloval Evropskou komisi a Radu EU.

Až pět let vězení

Média proti tomuto předpisu od počátku protestují. "Zákon představuje výrazný zásah do ústavně zaručeného práva občanů na svobodu projevu a svobodné šíření informací," napsali mimo jiné šéfredaktoři. Norma je podle nich ve srovnání s jinými demokratickými zeměmi bezprecedentní tím, že neuznává, že by zmíněné údaje mohly být publikovány ve veřejném zájmu. "Druhou zcela neobvyklou věcí je pak výše sankcí za jeho porušení - až pět lez vězení nepodmíněně a až pětimilionová pokuta," uvedli také.

Skupina senátorů připravila kvůli náhubkovému zákonu ústavní stížnost. Skupina poslanců zase předložila novelu, která připouští zveřejnění informací o obětech a odposleších ve veřejném zájmu.

Související