Senátoři poslali k Ústavnímu soudu podnět, aby se zabýval takzvaným náhubkovým zákonem. Žádají jeho zrušení, oznámila jako první Česká televize.

Proti tomuto zákonu, který od 1. dubna mění pravidla pro média, dlouhodobě protestují novináři i jejich profesní svaz.

"Zákon představuje výrazný zásah do ústavně zaručeného práva občanů na svobodu projevu a svobodné šíření informací," napsali mimo jiné šéfredaktoři ve svém společném prohlášení. Norma je podle nich ve srovnání s jinými demokratickými zeměmi bezprecedentní tím, že neuznává, že by zmíněné údaje mohly být publikovány ve veřejném zájmu. "Druhou zcela neobvyklou věcí je pak výše sankcí za jeho porušení - až pět lez vězení nepodmíněně a až pětimilionová pokuta," uvedli také.

Zákonem se bude zabývat i nová vláda. Premiér Jan Fischer to řekl Respektu s tím, že zákon vidí jako problém. "Budu to řešit a budu to dávat vládě k projednání," citoval nového předsedu vlády týdeník.

Sporná norma zakazuje zveřejnění údajů, které by mohly vést ke zjištění totožnosti oběti mladší 18 let, u dospělých pak hlavně v případě násilných trestných činů. V přeměně v takzvaný náhubkový zákon jí pomohla sněmovna, když zakázala zveřejňování informací o totožnosti také u podezřelých a obviněných v přípravném řízení a také zveřejňování informací z policejních odposlechů.

Zákon se dostal i na půdu Evropského parlamentu. Jeden z europoslanců kvůli náhubkovému zákonu interpeluje Evropskou komisi a Radu EU.

Související