Altner, který zastupoval ČSSD v její při o vlastnictví Lidového domu, v letech 2005 až 2007 veřejně v Česku i v zahraničí činnost strany charakterizoval jako kriminální. Hovořil například o tom, že se jej prý sociální demokraté pokoušeli dostat do vězení, vydírali jej, stranu spojoval s korupcí nebo se snahou ovlivňovat státní orgány, aby konaly ve prospěch vedení ČSSD. V jednom ze svých vyjádření podle žaloby uvedl, že by sociální demokraté byli ochotni přikročit i k fyzické likvidaci.

"Jde o mimořádně závažná obvinění, která jsou podle žalobce ČSSD způsobilá ohrozit jeho dobrou pověst," uvedl před soudem právní zástupce strany Emerich Slavík. Dodal, že Altnerovy výroky jsou nepravdivé a ničím nepodložené.

Soudkyně Irena Karpíšková žalobě sociálních demokratů na ochranu dobré pověsti částečně vyhověla a uložila Altnerovi, aby se straně omluvil dopisem zaslaným předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Omluva má obsahovat seznam výroků a konstatování, že jsou nepravdivé a nepodložené. Karpíšková při odůvodnění rozhodnutí uvedla, že Altner "překročil meze, které jsou v demokratické společnosti slušné a vhodné".

Vzhledem k tomu, že se advokátova vyjádření týkala jeho dlouholetého sporu se stranou, a ne politiky ČSSD, překročil podle soudkyně i své právo na svobodu projevu. "Neměl právo svůj soukromý spor takovýmto způsobem prezentovat," řekla Karpíšková.

 

K soudu nepřišel

Altner se k soudu nedostavil, podle Karpíškové se omlouval tím, že má obchodní jednání. Advokát zároveň podle soudkyně vznesl námitku podjatosti. Námitka se prý ale netýkala pouze jí, advokát ji vznesl proti celému pražskému městskému soudu. "To není námitka podjatosti, kterou by bylo možno akceptovat," uvedla Karpíšková.

Altner v roce 2000 vyhrál pro ČSSD závěrečný spor se státem o Lidový dům v pražské Hybernské ulici. Tvrdí, že se honorář, který mu sociální demokracie dluží, od té doby spolu se smluvními pokutami vyšplhal do astronomické výše více než 20 miliard korun.

Altner proto podal mnoho žalob a stížností, jen k Ústavnímu soudu jich přišlo několik desítek. Dosud však neměl úspěch. Soudy zamítly i jeho požadavek, aby prohlásily konkurz na majetek strany. Slavík řekl, že mimo jedné byly všechny Altnerovy žaloby na ČSSD pravomocně zamítnuty.

Související