Rakouské krajně pravicové politické strany Svobodná strana Rakouska (FPÖ) a Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) a Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) ve čtvrtek ostře kritizovaly, že český prezident Václav Klaus dostal řád za zásluhy o Rakouskou republiku. Ocenění Klausovi udělil dopoledne na Pražském hradě jeho rakouský protějšek Heinz Fischer, který se posléze českého prezidenta před kritiky zastal.

Prezident Fischer rakouské televizi řekl, že Klaus měl jako premiér a předseda parlamentu bezpochyby zásluhy na výstavbě demokracie v České republice. Zároveň však uvedl, že iniciativa na vzájemné předání státních vyznamenání vyšla z české strany a v takovém případě je slušností návrh hostitele přijmout.

Fischer udělil Klausovi řád u příležitosti své dvoudenní státní návštěvy v Česku. Český prezident Fischera vyznamenal Řádem bílého lva za jeho osobní zásluhy o rozvoj česko-rakouských partnerských vztahů a dobrého sousedství mezi oběma zeměmi.

 "Vyznamenání je urážkou vyhnaných sudetských Němců"

Výměna řádů měla symbolizovat dobré vztahy, které spolu Česko a Rakousko udržují, ale Klausovo ocenění vyvolalo v Rakousku vášnivý odpor pravicových politických stran a Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Jeho předseda Gerhard Zeihsel podle agentury APA prohlásil, že nositelem nejvýznamnějšího rakouského řádu se stal "jeden z nejvíce úzkoprsých obhájců genocidy na sudetoněmeckém národu". Sdružení podle něj od rakouského prezidenta spíše než předání řádu očekávalo, že na jednání s Klausem nadnese "stále ještě otevřenou sudetoněmeckou otázku".

K tomu se připojil i představitel BZÖ Rainer Widmann. Podle něj je udělení rakouského státního vyznamenání Klausovi urážkou vyhnaných sudetských Němců.

Ze stejného důvodu kritizuje udělení řádu Klausovi i FPÖ. Podle vyjádření europoslance této strany Andrease Mölzera je český prezident jeden z nejzatvrzelejších obhájců Benešových dekretů, na jejichž základě byli z poválečného Československa vysídleni sudetští Němci.

 

Související